Olimpijczycy

Bodziana Grzegorz
Ur. 1981 r. (Duszniki Zdrój)

Kluby:
– MKS Duszniki             1998-2003
– AZS AWF Katowice      od 2004

Osiągnięcia olimpijskie:

2006
– Turyn – 20 km indywidualnie; 72. miejsce (po dyskwalifikacji za doping Austriaka W.Pernera) na 88 startujących z czasem 63:39.6, 5 minut karnych (zwyciężył M.Greis, Niemcy – 54:23.0, 1 minuta karna); sprint 10 km – 67. miejsce (po dyskwalifikacji za doping 2 Austriaków – W.Pernera i W.Rottmana) na 90 startujących z czasem 30:08.4, 1 runda karna (zwyciężył S.Fischer, Niemcy – 26:11.6, 0 rund karnych)

Absolwent AWF w Katowicach. Posiada licencję trenerską Polskiego Związku Biathlonu (od 2009). Mieszka w Dusznikach.
?


    Bobak Paulina
Ur. 1984 r. (Zakopane)

Kluby:
– BKS WP Kościelisko 1998 – 2003
– AZS AWF Katowice 2003 –

Osiągnięcia olimpijskie:

2010 – Vancouver – Zawdoniczka rezerwowa
2014 – Soczi          – Zawodniczka rezerwowa

Absolwentka Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego im. Stanisława Marusarza w Zakopanem (2003), absolwentka AWF Katowice. Mieszka w Kościelisku


Cyl (Grzybek) Agnieszka
Ur. 1984 r. (Jelenia Góra)

Kluby:

– MKS Karkonosze Jelenia Góra  1998-

Osiągnięcia olimpijskie:

2010
– Vancouver – sprint 7,5 km; 42. miejsce na 88 startujących z czasem 21:55.2, 2 karne rundy (zwyciężyła A.Kuzmina, Słowacja – 19:55.6, 1 karna runda); bieg na dochodzenie (10 km) – 25 miejsce na 60 startujących z czasem +2:52.4 za zwyciężczynią, 1 karna runda (zwyciężyła M.Neuner, Niemcy – 30:16.0, 2 karne rundy); 15 km indywidualnie – 7 miejsce na 87 startujących z czasem 42:32.5, 1 karna minuta (zwyciężyła T.Berger, Norwegia – 40:52.8, 1 minuta karna); bieg masowy (12,5 km) – 23. miejsce na 30 startujących z czasem +2:35.1 za zwyciężczynią, 5 karnych rund (zwyciężyła M.Neuner, Niemcy – 35:19.6, 2 karne rundy); sztafeta 4×6 km – 12 miejsce na 19 startujących z czasem 1:12:54.3, 1 karna runda + 12 doładowań (zwyciężyła Rosja – 1:09:36.3, 0 karnych rund + 5 doładowań).

Partnerkami Agnieszki (17:27.2) w sztafecie były: K.Pałka (18:21.2), M.Gwizdoń (19:10.2) i W.Nowakowska (17:55.7).

Absolwentka SMS w Szklarskiej Porębie (2003), Kolegium Karkonoskiego w Jeleniej Górze (2007) i Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (2010). Mężatka (od 2009, Michał Cyl).
Mieszka w Katowicach.


Daniluk-Dereń Iwona
Ur. 1973 r. (Kamienna Góra)
?
Kluby:
MKS Karkonosze Jelenia Góra  1992-2000

Osiągnięcia olimpijskie:

1998
– Nagano – sztafeta 4×7,5 km – 13. miejsce na 17 startujących z czasem 1:45:45.0 (zwyciężyły Niemcy – 1:40:13.6).

Partnerkami Iwony (27:01.0) w sztafecie były: H.Pitoń (26:33.6), A.Stera (26:12.8) i A.Suszka (25:58.1).

Absolwentka SMS w Karpaczu (1992), Kolegium Karkonoskiego w Jeleniej Górze (licencjat, 2006) i Uniwersytetu Wrocławskiego (2008, magister germanistyki).

Pracuje w Zespole Szkół Publicznych w Lubawce (uczy języka niemieckiego). Mężatka (Tomasz Dereń), ma syna Grzegorza. Mieszka w Lubawce.


Fiedor Andrzej
Ur. 1946 r. (Koniówka, gmina Czarny Dunajec)

Kluby:
– WKS Zakopane  1956-1973

 

Osiągnięcia olimpijskie:

1968 – Grenoble – sztafeta 4×7,5 km – 4. miejsce na 14 startujących z czasem 2:20:19.6, w tym 4 strzały niecelne (zwyciężyła ekipa ZSRR – 2:13:02.4, w tym 2 strzały niecelne).

Partnerami Andrzeja (36:40.6) w sztafecie byli: S.Łukaszczyk (34:01.9), J.Różak (36:46.3) i S.Szczepaniak (32:50.8).

1972 – Sapporo – 20 km indywidualnie – 48. miejsce na 53 startujących z czasem 1:30:17.25, w tym 11 minut karnych za 11 strzałów niecelnych (zwyciężył M.Solberg, Norwegia – 1:15:55.50, w tym 2 minuty karne).

Wykształcenie podstawowe, rolnik. Zasłużony Mistrz Sportu. Żonaty, ma dwoje dzieci.
Mieszka w USA.


 

Filip Zbigniew Wojciech
Ur. 1970 r. (Wałbrzych)

Kluby:
– Górnik Wałbrzych    1987-1992
– Biathlon Wałbrzych  1993-

Osiągnięcia olimpijskie:

1992
– Albertville – biathlon 10 km – 16. miejsce na 94 startujących z czasem 27:23.7, w tym 1 runda karna (zwyciężył M.Kirchner, Niemcy – 26:02.3, bez strzałów niecelnych); 20 km – 72. miejsce na 94 startujących z czasem 1:06:40.9, w tym 7 minut karnych (zwyciężył J.Riedkin, WNP – 57:34.4, bez strzałów niecelnych).

Absolwent szkoły średniej. Przedsiębiorca. Żonaty.
Mieszka w Witkowie koło Wałbrzycha.



Grzywa Magdalena Barbara Anastazja
Ur. 1979 r. (Czernichów k. Krakowa)

Kluby:
– KKS Bielsko-Biała        1995-1999
– WKS Zakopane           1999-2001
– AZS AWF Katowice    2002-2007

 

Osiągnięcia olimpijskie:

2006 – Turyn – 15 km indywidualnie – 71. miejsce na 82 startujących z czasem 60:41.3, 7 minut karnych (zwyciężyła S.Iszmuratowa, Rosja – 49:24.1, 1 minuta karna); sztafeta 4×6 km – 7. miejsce na 18 startujących z czasem 1:20:29.3, 0 rund karnych + 8 dodatkowych naboi (zwyciężyła Rosja w składzie: A.Bogalij, S.Iszmuratowa, O.Zajcewa i A.Achatowa – 1:16:12.5, 0 rund karnych + 2 dodatkowe naboje).

Partnerkami Magdy (20:23.4) w sztafecie były: K.Pałka (20:11.1), M.Gwizdoń (19:39.2) i K.Ponikwia (20:15.5).

Absolwentka Liceum Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem (matura, 1998). Jesienią 1998 rozpoczęła studia na AWF w Krakowie, w 2002 zmieniła uczelnię na AWF w Katowicach.
W 2007/2008 była odbyła 2-semestralne studia podyplomowe w zakresie „Zarządzania organizacjami sportowymi” na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ w Krakowie.

Po zakończeniu kariery sportowej zajęła się pracą dziennikarską (komentatorka zawodów biathlonowych w stacji TVP Sport, relacjonowała również dla tej stacji wyścigi BMX i gimnastykę podczas IO w Pekinie w 2008 r.). Mieszka w okolicach Krakowa.


       Guzik Grzegorz
Ur. 1991 r. (Sucha Beskidzka)

Kluby: 
– LKS Naroże Juszczyn 1999 -2007
– BLKS Żywiec   od 2007

Osiągnięcia olimpijskie:

2014 – Soczi: sprint (10 km) – 85 m. na 87 start. z czasem 29:17.2 (zw. O. E. Bjoerndalen, Norwegia –24:33.5), bieg indywidualny (20 km) – 86 m. na 89 start. z czasem 1:00:20.7 (zw. Martin Fourcade, Francja – 49:31.7)

Absolwent Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Żywcu. W 2013 ukończył studia na AWF Kraków z tytułem licencjata. Mieszka w m. Juszczynie, gmina Maków Podhalański, pow. suski.


              Gwizdoń Magdalena
Ur. 1979 r. (Cieszyn)

              Kluby:
– KKS Bielsko-Biała   1992-2004
– BLKS Żywiec              od 2005

 

Osiągnięcia olimpijskie:

2006 – Turyn – sprint (7,5 km) – 20. miejsce na 83 startujących z czasem 23:54.7, 1 runda karna (zwyciężyła F.Baverel-Robert, Francja – 22:31.4, 0 rund karnych); 15 km indywidualnie – 33. miejsce (po dyskwalifikacji za doping Olgi Pylewej, Rosja) na 82 startujących z czasem 55:17.5, 4 minuty karne (zwyciężyła S.Iszmuratowa, Rosja – 49:24.1, 1 minuta karna); bieg na dochodzenie (10 km) – 21. miejsce na 58 startujących z czasem +4:29.0 za zwyciężczynią, 3 rundy karne (zwyciężyła K.Wilhelm, Niemcy – 36:43.6, 1 runda karna); bieg masowy (12,5 km) – 29. miejsce na 30 startujących z czasem 45:59.5 (+5:23.0 za zwyciężczynią), 5 rund karnych (zwyciężyła A.C.Olofsson, Szwecja – 40:36.5, 1 runda karna); sztafeta 4×6 km – 7. miejsce na 18 startujących z czasem 1:20:29.3, 0 rund karnych + 8 dodatkowych naboi (zwyciężyła Rosja – 1:16:12.5, 0 rund karnych + 2 dodatkowe naboje).

Partnerkami Magdy (19:39.3) w sztafecie były: K.Pałka (20:11.1), M.Grzywa (20:23.4) i K.Ponikwia (20:15.5).

2010 – Vancouver – sprint (7,5 km) – 35. miejsce na 88 startujących z czasem 21:48.9, 2 karne rundy (zwyciężyła A.Kuzmina, Słowacja – 19:55.6, 1 karna runda); bieg na dochodzenie (10 km) – 31. miejsce na 60 startujących z czasem +3:29.8 za zwyciężczynią, 2 karne rundy (zwyciężyła M.Neuner, Niemcy – 30:16.0, 2 karne rundy); 15 km indywidualnie – 59. miejsce na 87 startujących z czasem 46:46.7, 4 minuty karne (zwyciężyła T.Berger, Norwegia – 40:52.8, 1 minuta karna); sztafeta 4×6 km – 12. miejsce na 19 startujących z czasem 1:12:54.3, 1 karna runda + 12 doładowań (zwyciężyła Rosja – 1:09:36.3, 0 karnych rund + 5 doładowań).

Partnerkami Weroniki  w sztafecie były: K.Pałka (18:21.2), W.Nowakowska (17:55.7)  i A.Cyl (17:27.2).

2014 – Soczi: : sprint (7,5 km): 40 m. na 84 start. z czasem 22:51.2 (zw. A. Kuzmina, Słowacja – 21:06.8); bieg pościgowy (10 km) – 38 m. na 60 start. z czasem 33:14.3 (zw. D. Domraczewa, Białoruś – 29:30.7); bieg indywidualny (15 km) – 32 m. na 82 start. z czasem 48:44.1 (zw. D. Domraczewa, Białoruś – 43:19.6); sztafeta 4×6 km – 10. miejsce na 17 startujących z czasem 1:12:34.4, 4 rundy karne + 8 doładowań.

Partnerkami Magdy (17:06.8) w sztafecie były: K. Pałka (19:39.0), W.Nowakowska – Ziemniak (17:21.7) i Monika Hojnisz (18:26.9)

Absolwentka Technikum Przemysłu Drzewnego i Leśnego w Żywcu (1999), studentka AWF Katowice.
Mieszka od urodzenia we wsi Laliki koło Zwardonia.


         Hojnisz Monika
Ur. 1991 (Chorzów)

                   Kluby:
UKS Lider Katowice od 2006

Osiągnięcia olimpijskie:

2014 – Soczi: sprint (7,5 km) – 21 m. na 84 start. z czasem 21:55.1 (zw. A. Kuzmina, Słowacja – 21:06.8); bieg pościgowy (10 km) – 19 m. na 60 start. z czasem 31:14.0 (zw. D. Domraczewa, Białoruś – 29:30.7); bieg indywidualny (15 km) – 12 m. na 82 start. z czasem 46:44.3. (zw. D. Domraczewa, Białoruś – 43:19.6); bieg ze startu wspólnego (12,5 km) – 5 m. na 30 start. z czasem 36:20.5 (zw. D. Domraczewa, Białoruś – 35:25.6);sztafeta 4×6 km – 10. miejsce na 17 startujących z czasem 1:12:34.4, 4 rundy karne + 8 doładowań.

Partnerkami Moniki (18:26.9) w sztafecie były: K. Pałka (19:39.0), W.Nowakowska – Ziemniak (17:21.7) i Magdalena Gwizdoń (17:06.8)

Absolwentka IV LO im. Marii Curie Skłodowskiej w Chorzowie, Studentka AWF na kierunku wychowanie fizyczne. W 2013 roku w czseskim Novym Mescie wywalczyła brązowy medal MŚ. W roku 2014 została przez MKOL mianowana ambasadrką YOG, które w tym samym roku odbędą się w chińskim Nanjing.


Kiełpińska (Topór-Huciańska) Zofia
Ur. 1960 r. (Zakopane)

Kluby:
– SNPTT Zakopane                     1975-1980
– AZS Zakopane                        1981-1990
– NGKS Dynamit Chorzów         1990-1992
– WKS Legia i Tytan Zakopane  1992-1994


Osiągnięcia olimpijskie:

1992 – Albertville – 7,5 km – 51. miejsce na 69 startujących z czasem 28:39.7, w tym 4 rundy karne (zwyciężyła A.Riezcowa, WNP – 24:29.2, w tym 3 rundy karne); 15 km – 62. miejsce na 68 startujących z czasem 1:03:15.1, w tym 11 minut karnych (zwyciężyła A.Misersky, Niemcy – 51:47.2, w tym 1 minuta karna); 3×7,5 km – 14. miejsce na 16 startujących z czasem 1:24:07.5, w tym 4 rundy karne (zwyciężyła Francja – 1:15:55.6, 0 rund karnych).

Partnerkami Zofii w sztafecie były: H.Pitoń, i A.Suszka.

1994 – Lillehammer – 7,5 km – 68. miejsce na 69 startujących z czasem 31:11.1, w tym 7 rund karnych (zwyciężyła M.Bedard, Kanada – 26:08.8, w tym 2 rundy karne).

Absolwentka Studium Trenerskiego przy krakowskiej AWF (1983) i podyplomowych studiów na Wydziale Dziennikarstwa i Edytorstwa UW, dziennikarka, trenerka.
Działaczka, wiceprezes Tatrzańskiego Związku Narciarskiego, sędzia sportowy. Naczelnik Wydziału Turystyki i Sportu UM Zakopane.
Odznaczona m.in. Złotym Krzyżem Zasługi (2000) i brązowym medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe. Mężatka (Ryszard Władysław Kiełpiński, instruktor odnowy biologicznej, był fizykoterapeutą kadry narodowej kolarzy), ma dwóch synów: Mateusza (1989) i Macieja (1996). Mieszka w Zakopanem.


Klima Aleksander
Ur. 1945 r. (Oschatz, Niemcy)

Kluby:
– WKS Legia Zakopane

 

Osiągnięcia olimpijskie:

1972 – Sapporo – biathlon indywidualny 20 km – 9. miejsce na 53 startujących z czasem 1:19:00.86, w tym 2 minuty karne za 2 strzały niecelne (zwyciężył M.Solberg, Norwegia – 1:15:55.50, w tym 2 minuty karne); biathlon 4×7,5 km – 7. miejsce na 13 startującychz czasem 1:58:09.39, w tym 4 strzały niecelne (zwyciężył ZSRR – 1:51:44.92, w tym 3 strzały niecelne).

Partnerami Aleksandra (30:06.39) w sztafecie byli: A.Rapacz (29:05.75), J.Różak (29:36.15) i J.Stopka (29:21.63).

Absolwent zasadniczej szkoły zawodowej, podoficer zawodowy WP.
Zasłużony Mistrz Sportu odznaczony m.in. Brązowym Krzyżem Zasługi i brązowym Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe.
Żonaty z Ireną Kiernicką, ma dwie córki: Bożenę i Ewę.
Mieszka w Kirach koło Zakopanego.


Kozłowski Dariusz Mirosław
Ur. 1968 r. (Wałbrzych)

Kluby:
– MKS Atri Wałbrzych  1985-1987
– Górnik Wałbrzych      1988-1992
– Biathlon Wałbrzych    1993-1994

 

Osiągnięcia olimpijskie:

1992 – Albertville – 20 km – 58. miejsce na 94 startujących z czasem 1:04:17.2, w tym 4 minuty karne (zwyciężył J.Riedkin, WNP – 57:34.4, 0 minut karnych); 4×7,5 km – 9. miejsce na 21 startujących z czasem 1:27:56.7, 0 rund karnych (zwyciężyły Niemcy, 1:24:43.5, 0 rund karnych).

Partnerami Dariusza w sztafecie byli: K.Sosna, J.Wojtas i J.Ziemianin.

Absolwent szkoły średniej (górniczej). Żonaty, ma córkę. Przedsiębiorca w Wałbrzychu. Mieszka w m. Boguszów-Gorce.


Kozub Wojciech
Ur. 1976 r. (Ratułów)

Kluby:
– WKS Legia Zakopane  1990-2002

 

Osiągnięcia olimpijskie:

1998 – Nagano – 10 km indywidualnie – 23. miejsce na 73 startujących z czasem 29:28.5, w tym 3 rundy karne (zwyciężył O.E.Bjorndalen, Norwegia – 27:16.2, 0 rund karnych); 20 km indywidualnie – 30. miejsce na 72 startujących z czasem 1:00:41.1, w tym 4 minuty karne (zwyciężył H.Hanevold, Norwegia – 56:16:4, w tym 1 minuta karna); drużynowo 4×7,5 km – 5. miejsce na 18 startujących z czasem 1:24:09.8 (zwyciężyły Niemcy 1:21:36.2).

Partnerami Wojciecha (21:11.3) w sztafecie byli: T.Sikora (20:54.5), J.Ziemianin (21:34.3) i W.Ziemianin (20:29.7).

Żonaty (Halina Pitoń, biathlonistka, olimpijka). Wycofał się ze sportu (2002) i śladem większości swojej rodziny wyjechał do USA.


Lepel Rafał     
Ur. 1990 r. (Katowice)

  Kluby:
– UKS Lider Katowice 2002 – 2006
– AZS AWF Katowice od 2006

Osiągnięcia olimpijskie:

2014 – Soczi: sprint (10 km) – 84 m. na 87 start. z czasem 29:25.8 (zw. O. E. Bjoerndalen, Norwegia – 24:33.5), ; bieg sztafetowy 4×7,5 km19 m. na 19 start. w tym 2 rundy karne + 12 doładowań.

Partnerami Rafała w sztafecie byli: Łukasz Szczurek, Krzysztof Pływaczyk i Łukasz Słonina

W 2009 roku ukończył IX LO im. J. Paderewskiego w Katowicach, jest studentem katowickiej AWF, mieszka w Katowicach.


Liberda-Stawarska Krystyna
Ur. 1968 r. (Niedźwiedź, powiat limanowski)

Kluby:
– Maraton Mszana Dolna    1986-1989
– Dynamit Chorzów            1990-1992
– Tytan Zakopane               1993-

 

Osiągnięcia olimpijskie:

1992 – Albertville – 7,5 km – 60. miejsce na 69 startujących z czasem 29:39.9, w tym 7 rund karnych (zwyciężyła A.Riezcowa, WNP – 24:29.2, w tym 3 rundy karne); 15 km – 59. miejsce na 68 startujących z czasem 1:02:57.2, w tym 8 minut karnych (zwyciężyła A.Misersky, Niemcy – 51:47.2, w tym 1 minuta karna).

Absolwentka Technikum Ogrodniczego. Mężatka, mieszka w Zakopanem i wychowuje swoje dzieci.


Łukaszczyk Stanisław, ps. „Zbójnik”
Ur. 1944 r. (Murzasichle)

Kluby:
– SNPTT Zakopane
– WKS Zakopane

 

Osiągnięcia olimpijskie:

1968 – Grenoble – 20 km indywidualnie – 8. miejsce na 60 startujących z czasem 1:20:28.1, w tym 4 minuty karne za 4 niecelne strzały (zwyciężył M.Solberg, Norwegia – 1:13:45.9, wszystkie strzały celne); sztafeta 4×7,5 km – 4. miejsce na 14 startujących z czasem 2:20:19.6 i 4 strzały niecelne (zwyciężył ZSRR – 2:13:02.4 i 2 strzały niecelne).

Partnerami „Zbójnika” (34:01:9) w sztafecie byli: A.Fiedor (36:40.0), J.Różak (36:46.3) i S.Szczepaniak (32:50.8).

Wykształcenie podstawowe, rolnik.
Po zakończeniu kariery sportowej pracował jako strażnik wysokogórski TPN w rejonie Doliny Pięciu Stawów Polskich (1970-1971), a następnie 1982-1987 pełnił funkcję naczelnika Grupy Tatrzańskiej GOPR. Jest też przewodnikiem tatrzańskim, instruktorem ratownictwa i narciarstwa.

Mistrz Sportu, odznaczony m.in. srebrnym medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe. Żonaty (Janina Gawor), ma czterech synów: Michała (1972), Rafała (1977), Bartosza (1982) i Mateusza (1988).
Dwaj najstarsi są instruktorami narciarstwa.
Mieszka w rodzinnej miejscowości Murzasichlu i przez kilka kadencji pełnił tam funkcję sołtysa.


Mikołajczyk Helena
Ur. 1968 r. (Mszana Dolna)

Kluby:
– Maraton Mszana Dolna 1986-1990
– Dynamit Chorzów 1991-1992
– Tytan Zakopane 1993
– WKS Zakopane 1994

Osiągnięcia olimpijskie:

1994 – Lillehammer – 15 km – 52. miejsce na 60 startujących z czasem 59:44.8, w tym 7 minut karnych (zwyciężyła M.Bedard, Kanada – 52:06.6, w tym 2 minuty karne); 4×7,5 km – 11. miejsce na 17 startujących z czasem 1:59:18.1, w tym 4 rundy karne (zwyciężyła Rosja – 1:47:19.5, 0 rund karnych).

Partnerkami Heleny (30:01.9) w sztafecie były: H.Pitoń (29:54.7), A.Stera (30:03.6) i A.Suszka (29:17.9)

Absolwentka Technikum Ogrodniczego.
Mężatka, ma swoje dzieci i wraz z mężem prowadzi w Lubomierzu gospodarstwo rolne.


Nowakowska – Ziemniak Weronika
Ur. 1986 r. (Kłodzko)

Kluby:
– MKS Duszniki Zdrój    2000-2006
– AZS AWF Katowice       od 2006

 

Osiągnięcia olimpijskie:

2010 – Vancouver – sprint (7,5 km) – 36. miejsce na 88 startujących z czasem 21:49.4, 3 karne rundy (zwyciężyła A.Kuzmina, Słowacja – 19:55.6, 1 karna runda); bieg na dochodzenie (10 km) – 28. miejsce na 60 startujących z czasem +3:08.2 za zwyciężczynią, 2 karne rundy (zwyciężyła M.Neuner, Niemcy – 30:16.0, 2 karne rundy); 15 km indywidualnie – 5. miejsce na 87 startujących z czasem 41:57.5, 1 minuta karna (zwyciężyła T.Berger, Norwegia – 40:52.8, 1 minuta karna); bieg masowy (12,5 km) – 21. miejsce na 30 startujących z czasem +2:14.4 za zwyciężczynią, 4 karne rundy (zwyciężyła M.Neuner, Niemcy – 35:19.6, 2 karne rundy); sztafeta 4×6 km – 12. miejsce na 19 startujących z czasem 1:12:54.3, 1 karna runda + 12 doładowań (wygrała Rosja – 1:09:36.3, – karnych rund + 5 doładowań).

Partnerkami Weroniki (17:55.7) w sztafecie były: K.Pałka (18:21.2), M.Gwizdoń (19:10.2) i A.Cyl (17:27.2).

2014 Soczi: sprint (7,5 km): 7 m. na 84 start. z czasem 21:37.6 (zw. A. Kuzmina, Słowacja – 21:06.8); bieg pościgowy (10 km) – 20 m. na 60 start. z czasem 31:25.4 (zw. D. Domraczewa, Białoruś – 29:30.7); bieg indywidualny (15 km) – 31 m. na 82 start. z czasem 48:35.2 (zw. D.Domraczewa, Białoruś – 43:19.6); bieg ze startu wspólnego (12,5 km) – 19 m. na 30 start. z czasem 37:35.2 (zw. D.Domraczewa, Białoruś – 35:25.6);  sztafeta 4×6 km – 10. miejsce na 17 startujących z czasem 1:12:34.4, 4 rundy karne + 8 doładowań.

Partnerkami Weroniki (17:21.7) w sztafecie były: K. Pałka (19:39.0), Magdalena Gwizdoń (17:06.8) i Monika Hojnisz (18:26.9)

Absolwentka Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Dusznikach Zdroju (2005) i Wydziału Pedagogiki Uniwersytetu Wrocławskiego (2009, licencjat – kierunek animacja społeczno-kulturalna), studentka AWF Katowice (kierunek wychowanie fizyczne).
Mieszka w Dusznikach zdroju.


Nykiel Magdalena Maria
Ur. 1983 r. (Kowary)

Kluby:
– MKS Karkonosze Jelenia Góra od 2002

 

Osiągnięcia olimpijskie:

2006 – Turyn – sprint (7,5 km) – 56. miejsce na 83 startujących z czasem 25:32.2, 1 runda karna (wygrała F.Baverel-Robert, Francja – 22:31.4, 0 rund karnych); bieg na dochodzenie (10 km) – nie ukończyła biegu – zdublowana (zwyciężyła K.Wilhelm, Niemcy – 36:43.6, 1 runda karna). Startowało 58 zawodniczek.

Absolwentka Zespołu Szkół Ogólnokształcących (SMS w biathlonie) im. Jana Izydora Sztaudyngera w Szklarskiej Porębie (2002), Kolegium Karkonoskiego w Jeleniej Górze (2005, licencjat – pedagogika opiekuńcza z wychowania fizycznego) i AWF Wrocław (2008).
Mieszka w Sosnówce k. Jeleniej Góry.


Pałka Krystyna Stanisława
Ur. 1983 r. (Zakopane)

Kluby:
– UKS Czerwienne      1997-2001
– WKS Zakopane         2001
– BKS WP Kościelisko  2002
– AZS AWF Katowice  od 2003

 

Osiągnięcia olimpijskie:

2006 – Turyn – bieg indywidualny (15 km) – 5 miejsce. na 82 startujących z czasem 51:50.7, 0 rund karnych (wygrała Swietłana Iszmuratowa, Rosja 49:24.1, 0 rund karnych) sprint (7,5 km) – 25. miejsce na 83 startujących z czasem 24:07.3, 1 karna runda (wygrała F.Baverel-Robert, Francja – 22:31.4, 0 rund karnych); bieg na dochodzenie (10 km) – 37. miejsce na 58 startujących z czasem +6.42.9 za zwyciężczynią, 5 rund karnych (wygrała K.Wilhelm, Niemcy – 36:43.6, 1 runda karna); bieg masowy (12,5 km) – 30. miejsce na 30 startujących z czasem 46:31.5 (+5:55.0 za zwyciężczynią), 3 rundy karne (wygrała A.C. Olofsson, Szwecja – 40:36.5, 1 runda karna); sztafeta 4x6km – 7. miejsce na 18 startujących drużyn z czasem 1:20:29.3, 0 rund karnych + 8 dodatkowych naboi (wygrały Rosjanki : A.Bogalij, S.Iszmuratowa, O.Zajcewa, A.Achatowa – 1:16:12.5, 0 rund karnych + 2 dodatkowe naboje).

Partnerkami Krystyny (20:11.1) w sztafecie były: M.Gwizdoń (19:39.3), K.Ponikwia (20:15.5) i M.Grzywa (20:23.4).

2010 – Vancouver – sprint (7,5 km) – 21. miejsce na 88 startujących z czasem 20:54.3, 0 karnych rund (wygrała A.Kuzmina, Słowacja – 19:55.6, 1 karna runda); bieg na dochodzenie (10 km) – 24. miejsce na 60 startujących z czasem +2:51.6 za zwyciężczynią, 2 karne rundy (wygrała M.Neuer, Niemcy – 30:16.0, 2 karne rundy); 15 km indywidualnie – 15. miejsce na 87 startujących z czasem 43:09.6, 1 minuta karna (wygrała T.Berger, Norwegia – 40:52.8, 1 minuta karna); bieg masowy (12,5 km) – 20. miejsce na 30 startujących z czasem +2:03.0 za zwyciężczynią, 1 karna runda (wygrała M.Neuer, Niemcy – 35:19.6, 2 karne rundy); sztafeta 4×6 km – 12. miejsce na 19 startujących z czasem 1:12:54.3, 1 karna runda + 12 doładowań (zwyciężyła Rosja – 1:09:36.3, 0 karnych rund + 5 doładowań.

Partnerkami Krystyny (18:21.2) w sztafecie były: M. Gwizdoń (19:10.2), W.Nowakowska (17:55.7) i A.Cyl (17:27.2).

2014 – Soczi: sprint (7,5 km): 33 m. na 84 start. z czasem 22:27.8 (zw. A. Kuzmina, Słowacja – 21:06.8); bieg pościgowy 10 km – 34 m.na 60 start. z czasem 32:56.3 (zw. D. Domraczewa, Białoruś – 29:30.7); bieg indywidualny (15 km) – 10 m. na 82 start. z czasem 46:27.3  (zw. D. Domraczewa, Białoruś – 35:25.6);sztafeta 4×6 km – 10. miejsce na 17 startujących z czasem 1:12:34.4, 4 rundy karne + 8 doładowań.

Partnerkami Krystyny (19:39.0) w sztafecie były: K. Pałka , W.Nowakowska – Ziemniak (17:21.7), Magdalena Gwizdoń (17:06.8) i Monika Hojnisz (18:26.9)

Absolwentka Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem (2002), studentka AWF w Katowicach.
Mieszka w m. Czerwienne (okolice Czarnego Dunajca).

Piecha Michał
Ur. 1979 r. (Rybnik)

Kluby:
– AZS AWF Katowice   od 2002

 

Osiągnięcia Olimpijskie:

2006 – Turyn – sprint 10 km – 64. miejsce (po dykw. za doping 2 Austriaków – W.Pernera i W.Rottmanna) na 90 startujących z czasem 30:01.6, 2 rundy karne (wygrał Niemiec, S.Fisher – 26:11.6, 0 rund karnych); sztafeta 4×7,5 km –  13. miejsce na 17 startujących z czasem 1:26:57.0, 2 rundy karne + 10 dodatkowych naboi (wygrała ekipa Niemiec – 1:21:51.5, 1 runda karna + 8 dodatkowych naboi).
Partnerami Michała (23:37.6) w sztafecie byli: W.Ziemianin (20:56.5), T.Sikora (20:01.2) i K.Pływaczyk (22:21.7).

Student AWF w Katowicach.


Pitoń-Kozub Halina
Ur. 1972 r. (Kościelisko)

Kluby:
– Start Zakopane
– NGKS Dynamit Chorzów     1991-1993
– Legia Zakopane                   1994-1998

 

Osiągnięcia Olimpijskie:

1992 – Albertville – 7,5 km – 40. miejsce na 69 startujących z czasem 28:11.7, 4 rundy karne (wygrała A.Riezcowa, WNP – 24:29.2, 3 rundy karne); 15 km – 57miejsce na 68 startujących z czasem 56:07.2, w tym 4 minuty karne (zwyciężył A. Misersky, Niemcy – 51:47.2, w tym 1 minuta karna); 3×7,5 km – 14 miejsce na 16 startujących z czasem 1:24:07.5, w tym 4 rundy karne (zwyciężyła Francja – 1:15:55.6, 0 rund karnych).
Partnerkami Haliny w sztafecie były: Z. Kiełpińska i A. Suszka.

1994 – Lillehammer – 7,5 km – 57 miejsce na 69 startujących z czasem 29:39.2, w tym 4 rundy karne (zwyciężyła M. Bedard, Kanada – 26:08.8, w tym 2 rundy karne); 15 km – 57 miejsce na 69 startujących z czasem 1:00:18.2, w tym 7 minut karnych (zwycięzyła M. Bedard, Kanada – 52.06.6); 4×7,5 km – 11 miejsce na 17 startujących z czasem 1:59:18.1, w tym 4 rundy karne (zwyciężyła Rosja – 1:47:19.5, 0 rund karnych).
Partnerkami Haliny (29:54.7) w sztafecie były: H. Mikołajczyk (30:01.9), A. Stera (30:03.6) i A. Suszka (29:17.9).

1998 – Nagano – 15 km – 51 miejsce na 64 startujących z czasem 1:02:45.0, w tym 6 minut karnych (zwycieżyła J. Dafowska Stefanowa, Bułgaria – 54:52.0, w tym 1 minuta karna); 4×7,5 km – 13 miejsce na 17 startujących z czasem 1:45:45.5 (zwyciężyły NIemcy – 1:40:13.6).
Partnerkami Haliny (26:33.6) w sztafecie były: I. Daniluk (27:01.0), A. Stera (26:12.8) i A. Suszka (25:58.1).

Absolwentka zasadniczej szkoły zawodowej. Odznaczona m.in. złotym Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe.
Żona biathlonisty Wojciecha Kozuba, z którym wyjechała do USA.


Pływaczyk Krzysztof
Ur. 1983 r. (Wałbrzych)

Kluby:
– UKN Melafir Czarny Bór           – 2001
– AZS AE Wałbrzych           2002 – 2005
– AZS AE Wrocław              2006 – 2007
– BKS WP Kościelisko          2008 –

 

Osiągnięcia Olimpijskie:

2006 – Turyn – 20 km ind. – 76 miejsce na 88 startujących z czasem 64:12.9, 4 minuty karne (zwyciężył M. Greis, Niemcy – 54:23.0, 1 minuta karna); sztafeta 4×7,5 km – 13 miejsce na 17 startujących z czasem 1:26:57.0, 2 rundy karne + 10 dodatkowych naboi (zwyciężyli Niemcy – 1:21:51.5, 1 runda karna + 8 dodatkowych naboi).
Partnerami Krzysztofa (22:21.7) w sztafecie byli: W. Ziemianin (20:56.5), T. Sikora (20:01.2) i M. Piecha (23:37.6).

2014 – Soczi: sprint (10 km) – 64 m. na 87 start. z czasem 27:02.3 (zw. O. E. Bjoerndalen, Norwegia – 24:33.5), bieg indywidualny (20 km) – 77 m. na 89 start. z czasem 58:12.5 (zw. Martin Fourcade, Francja – 49:31.7); bieg sztafetowy 4×7,5 km 19 m. na 19 start. w tym 2 rundy karne + 12 doładowań.

Partnerami Krzysztofa w sztafecie byli: Łukasz Szczurek, Rafał Lepel i Łukasz Słonina

Absolwent Zespołu Szkół Ogólnokształcących (SMS w biathlonie) im. J.I. Sztaudyngera w Szklarskiej Porębie. Student Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu.


Ponikwia Katarzyna Agnieszka
Ur. 1982 r. (Zakopane)

Kluby:
– WKS Zakopane          1996 – 2001
– BKS WP Kościelisko    2002 –

 

Osiągnięcia Olimpijskie:

2006 – Turyn – 7,5 km sprint – 63 miejsce na 83 startujących z czasem 26:17,3, 1 runda karna (zwyciężyła F. Baverel-Robert, Francja –  22:31.4, 0 rund karnych); 15 km ind. – 56 miejsce na 82 startujących z czasem 57:32.7, 4 minuty karne (zwyciężyła S. Iszmuratowa, Rosja – 49:24.1, 1 minuta karna); sztafeta 4×6 km – 7 miejsce na 18 startujących z czasem 1:20:29.3, 0 rund karnych + 8 dodatkowych naboi (zwyciężyły Rosjanki – 1:16:12.5, 0 rund karnych + 2 dodatkowe naboje).
Partnerkami Katarzyny (20:15.5) w sztafecie były: K. Pałka (20:11.1), M. Gwizdoń (19:39.3) i M. Grzywa (20:23.4).

Absolwent Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego im. Stanisława Marusarza w Zakopanem. Mieszka w Kościelisku.


Rapacz Andrzej
Ur. 1948 r. (Zakopane)

Kluby:
– WKS Legia Zakopane  1964-1981

 

Osiągnięcia Olimpijskie:

1972 – Sapporo – 20 km indywidualnie – 33. miejsce na 53 startujących z czasem 1:26:21.02, w tym 9 minut karnych za 9 strzałów niecelnych (wygrał M.Solberg, Norwegia – 1:15:55.5, w tym 2 minuty karne); sztafeta 4×7,5 km – 7. miejsce na 13 startujących z czasem 1:58:09.92, w tym 4 strzały niecelne (zwyciężyło ZSRR – 1:51:44.92, w tym 3 strzały niecelne).
Wynik Andrzeja to 29:05.75.
Jego partnerami w sztafecie byli: A.Klima (30:06.39), J.Różak (29:36.15) i J.Stopka (29:21.63).

1976 – Innsbruck – 20 km indywidualnie – 46. miejsce na 52 startujących z czasem 1:28:30.82, w tym 10 minut karnych za 10 strzałów niecelnych (wygrał N.Krugłow, ZSRR – 1:14:12.26, w tym 2 minuty karne); sztafeta 4×7,5 km – 12. miejsce na 15 startujących z czasem 2:11:46.54, w tym 4 strzały niecelne (wygrał ZSRR – 1:57:55.64 bez strzałów niecelnych).
Wynik Andrzeja to 32:24.37.
Jego partnerami w sztafecie byli: J.Szpunar (36:25.42), W. Truchan (32:23.69) i L.Zięba (30:33.06).

Wykształcenie średnie, kierowca, instruktor sportu.
Od 1986 pełnił funkcję trenera biathlonistów (wychowawca czołowych zawodników i mistrzów Polski).
Mistrz sportu, odznaczony m.in srebrnym i brązowym Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe. Żonaty (Anna Szeliga), ma dwoje dzieci, mieszka w Kościelisku.


Różak Józef
Ur. 1945 r. (Kościelisko)

Kluby:
– WKS Zakopane  1967-1973

 

Osiągnięcia Olimpijskie:

1968 – Grenoble – sztafeta 4×7,5 km – 4. miejsce na 14 startujących z czasem 2:20:19.6 i 4 strzały niecelne (wygrał ZSRR – 2:13:02.4 i 2 strzały niecelne).
Wynik Józefa to 36:46.3.
Jego partnerami w sztafecie byli: A.Fiedor (36:40.6), S.Łukaszczyk (34:01.9) i Szczepaniak (32:50.8).

1972 – Sapporo – sztafeta 4×7,5 km – 7. miejsce na 13 startujących z czasem 1:58:09.92, w tym 4 strzały niecelne (zwyciężył ZSRR – 1:51:44.92, w tym 3 strzały niecelne).
Wynik Józefa to 29:36.15.
Jego Partnerami w sztafecie byli: A.Klima (30:06.39), A.Rapacz (29:05.75) i J.Stopka (29:21.63).

Wykształcenie podstawowe, rolnik.
Żonaty (Anna Tatar), ma trzech synów: Roberta (1965), Michała (1969) i Mateusza (1980). Jest kuzynem 2-krotnego olimpijczyka Andrzeja Matei.
Mieszka w Zakopanem.


Sikora Tomasz Wacław
Ur. 1973 r. (Wodzisław Śląski)

Kluby:
– SKS Ryfama Rybnik    1988-1993
– Biathlon Chrzów          1994-1995
– Dynamit Chorzów        1995-2009
– AZS AWF Katowice        od 2009

 

Osiągnięcia Olimpijskie:

1994 – Lillehammer – 10 km indywidualnie – 32. miejsce a 68 startujących z czasem 31:02.6, w tym 3 rundy karne (wygrał S.Czepikow, Rosja – 28:07.0, 0 rund karnych); sztafeta 4×7,5 km – 8. miejsce na 18 startujących z czasem 1:33:49.3, 0 rund karnych (zwyciężyły Niemcy – 1:30:22.1, 0 rund karnych).

Partnerami Tomasza w sztafecie byli: J.Wojtas (23:13.5), J.Ziemianin (23:45.2) i W.Ziemianin (23:39.0). Chorąży polskiej ekipy na ZIO.

1998 – Nagano – 10 km indywidualnie – 24. miejsce na 73 startujących z czasem 29:40.8, w tym 1 runda karna (wygrał O.E.Bjorndalen, Norwegia – 27:16.2); 20 km indywidualnie – 47. miejsce na 72 startujących z czasem 1:02:39.9, w tym 5 minut karnych (zwyciężył H.Hanevold, Norwegia – 56:16.4, w tym 1 minuta karna); 4×7,5 km – 5. miejsce na 18 startujących z czasem 1:24:09.8 (wygrała ekipa Niemiec -1:21:36.2).

Partnerami Tomasza (20:54.5) w sztafecie byli: W.Kozub (21:11.3), J. Ziemianin (21:34.3) i W.Ziemianin (20:29.7).

2002 – Salt Lake City – 10 km indywidualnie – 31. miejsce na 87 startujących z czasem 26:59.3. w tym 1 runda karna (wygrał Norweg, O.E.Bjorndalen, z czasem 24:51.3, 0 rund karnych); bieg łączony (10 km + 12,5 km na dochodzenie) – 25. miejsce na 57 startujących z czasem 35:30.0, 1 runda karna (ponownie tryumfował O.E.Bjorndalen, 32:34.6, 2 rundy karne); 20 km indywidualnie – 46. miejsce na 87 startujących z czasem 57:08.5, 4 minuty karne (wygrał O.E.Bjorndalen – 51:03.2, 2 minuty karne); 4×7,5 km – 9. miejsce na 19 startujących z czasem 1:27:35.4, 1 runda karna + 7 dodatkowych naboi (wygrała ekipa Norwegii – 1:23:42.3, 0 karnych rund + 8 dodatkowych naboi).

Partnerami Tomasza (21:21.8) w sztafecie byli: W.Kozub (21:49.3), K.Topór (21:26.3) i W.Ziemianin (22:58.0).

2006 – Turyn – 10 km indywidualnie – 20. miejsce na 90 startujących z czasem 27:54.3, w tym 2 rundy karne (wygrał Niemiec, S.Fisher – 26:11.6, 0 rund karnych); 20 km indywidualnie – 21. miejsce na 88 startujących z czasem 57:22.1, w tym 3 minuty karne (tym razem zwyciężył inny Niemiec, M.Greis – 54:23.0, 1 minuta karna); bieg na dochodzenie (12,5km) – 18. miejsce na 57 startujących z czasem 37:31.6 (+2:11.4 za zwycięzcą), 4 rundy karne (wygrał Francuz, V.Defrasne – 35:20.2, 2 rundy karne); bieg masowy (15km) – 2. miejsce na 30 startujących z czasem 47:26.3, w tym 1 runda karna, srebrny medal olimpijski, pierwszy w historii polskiego biathlonu (wygrał Niemiec, M.Greis – 47:20.0, w tym 1 runda karna); sztafeta 4×7,5 km – 13. miejsce na 17 startujących z czasem 1:26:57.0, 2 rundy karne + 10 dodatkowych naboi (wygrała ekipa z Niemiec – 1:21:51.5, 1 runda karna + 8 dodatkowych naboi).

Partnerami Tomasza (20:01.2) w sztafecie byli: W.Ziemianin (20:56.5), M.Piecha (23:37.6) i K.Pływaczyk (22:21.7).

2010 – Vancouver – 10 km indywidualnie – 29. miejsce na 88 startujących z czasem 26:16.2, w tym 2 rundy karne (wygrał Francuz, V.Jay – 24:07.8, 0 rund karnych); 20 km indywidualnie – 7. miejsce na 88 startujących z czasem 49:43.8, 2 minuty karne (wygrał Norweg – E.H.Svendsen – 48:22.5, 1 minuta karna); bieg na dochodzenie (12,5 km) – 18. miejsce na 60 startujących z czasem +1:35.9 za zwycięzcą, 3 rundy karne (wygrał Szwed, B.Ferry – 33:38.4, 1 runda karna); bieg masowy (15 km) – 11. miejsce na 30 startujących z czasem 36:13.1, w tym 3 rundy karne (wygrał J.Ustiugow z Rosji – 35:35.7, 0 rund karnych).

Wykształcenie średnie, student katowickiej AWF (od 2008, Wydział Marketing i Zarządzanie w Sporcie).
W plebistycie „Przeglądu Sportowego” na najlepszych sportowców Polski 1995 zajął 3. miejsce.
Odznaczony m.in złotym i srebrnym medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe.
Żonaty (od 12.04.1997, Danuta Morawiec), ma córkę Natalię (1998) i syna Bartosza (2004).
Mieszka w Wodzisławiu Śląskim i jest honorowym obywatelem tego miasta.


         Słonina Łukasz
Ur. 1989 r. (Wałbrzych)

Kluby:
– UKS Sokołowsko
– UKS Mieroszów
– MKS Dusnziki Zdrój
– AZS AWF Wrocław

Osiągnięcia olimpijskie:

2014 – Soczi – bieg indywidualny (20 km) – 87 m. na 89 start. z czasem 1:00:29.5 (zw. Martin Fourcade, Francja – 49:31.7); bieg sztafetowy 4×7,5 km19 m. na 19 start. w tym 2 rundy karne + 12 doładowań.

Partnerami Łukasza w sztefecie byli: Krzysztof Pływaczyk, Łukasz Szczurek i Rafał Lepel

W 2008 roku ukończył SMS Duszniki Zdrój, Student na wrocławskiej AWF, mieszka w Sokołowsku.


Sosna Krzysztof Artur
Ur. 1969 r. (Wodzisław Śląski)

Kluby:
– SKS Ryfama Rybnik           1984-1987
– MGKS Dynamit Chorzów   1987-1994

 

Osiągnięcia Olimpijskie:

1992 – Albertville – 10 km indywidualnie – 46. miejsce na 94 startujących z czasem 28:37.4, w tym 3 rundy karne (wygrał M.Kirchner, Niemcy – 26:02.3, 0 rund karnych); 20 km indywidualnie – 60. miejsce na 94 startujących z czasem 1:04:24.1, w tym 7 minut karnych (tryumfował J.Riedkin, WNP – 57:34.4, 0 minut karnych); 4×7,5 km – 9. miejsce na 21 startujących z czasem 1:27:56.7, 0 rund karnych (wygrała ekipa z Niemiec – 1:24:43.5, 0 rund karnych).

Partnerami Krzysztofa w sztafecie byli: D.Kozłowski, J.Wojtas i J.Ziemianin.

Absolwent Szkoły Zawodowej. Żonaty, ma dwoje dzieci.
Mieszka w Wodzisławiu Śląskim, gdzie prowadzi działalność gospodarczą.



Stera-Kustucz Anna Maria
Ur. 1974 r. (Duszniki Zdrój)

Kluby:
– MKS Orlica Duszniki Zdrój  1992-2003

 

Osiągnięcia Olimpijskie:

1994 – Lillehammer – 7,5 km indywidualnie – 62. miejsce na 69 startujących z czasem 30:04.5, w tym 3 rundy karne (wygrała M.Bedard, Kanada – 26:08.8, w tym 2 rundy karne); 4×7,5 km – 11. miejsce na 17 startujących z czasem 1:59:18.1, w tym 4 rundy karne (wygrała ekipa z Rosji – 1:47:19.5, 0 rund karnych).
Partnerkami Anny (30:03.6) w sztafecie były: H.Mikołajczyk (30:01.9), H.Pitoń (29:54.7) i A.Suszka (29:17.9).

1998 – Nagano – 7,5 km indywidualnie – 6. miejsce na 64 startujących z czasem 23:53.1, w tym 2 rundy karne (wygrała G.Kuklewa, Rosja – 23:08.0, w tym 1 runda karna); 15 km indywidualnie – 17. miejsce na 64 startujących z czasem 57:56.0, w tym 2 minuty karne (tryumfowała I.Dafowska Stefanowa, Bułgaria – 54:52.0, w tym 1 minuta karna); 4×7,5 km – 13. miejsce na 17 startujących z czasem 1:45:45.5 (wygrały Niemki – 1:40:13.6).
Partnerkami Anny (26:12.8) w sztafecie były: I.Daniluk (27:01.0), H.Pitoń (26:33.6) i A.Suszka (25:58.1).

2002 – Salt Lake Placid – 7,5 km indywidualnie – 43. miejsce na 74 startujących z czasem 23:24.6, w tym 0 rund karnych (wygrała Niemka, K.Wilhelm – 20:41.0, w tym 0 rund karnych); 15 km indywidualnie – 54. miejsce na 71 startujących z czasem 54:47.1, w tym 4 minuty karne (wygrała inna Niemka, A.Henkel – 47:29.1, w tym 1 minuta karna); bieg łączony (7,5 km + 10 km na dochodzenie) – 43. miejsce na 52 startujących z czasem 36:59.3, w tym 4 rundy karne (wygrała O.Pyliewa, Rosja – 31:07.7, 1 runda karna).

Absolwentka szkoły średniej w Dusznikach. Odznaczona m.in srebrnym medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe. Mężatka, ma jedno dziecko. Mieszka w Gdańsku.


Stopka Józef
Ur. 1942 r. (Dzianisz k. Zakopanego)

Kluby:
– Start Zakopane
– WKS Zakopane

 

Osiągnięcia Olimpijskie:

1968
– Grenoble – 20 km indywidualnie – 48. miejsce na 60 startujących z czasem 1:34:17.7, w tym 12 minut karnych za 12 niecelnych strzałów (wygrał Norweg, M.Solberg – 1:13:45.9, w tym wszystkie strzały celne).

1972 – Sapporo – 20 km indywidualnie – 35. miejsce na 53 startujących z czasem 1:27:18.66, w tym 8 minut karnych za 8 strzałów niecelnych (wygrał ponownie M.Solberg – 1:15:55.5, w tym 2 minuty karne); 4×7,5 km – 7. miejsce na 13 startujących z czasem 1:58:09.92, w tym 4 strzały niecelne (wygrała ekipa ZSRR – 1:51:44.92).
Partnerami Józefa (29:21.63) w sztafecie byli: A.Klima (30:06.39), A.Rapacz (29:05,75) i J.Różak (29:36.15).

Wykształcenie podstawowe, rolnik, cieśla. Żonaty (Bronisława Krzysztofiak), ma trzech synów.
Z całą rodziną wyemigrował do USA (1985).


Styrczula Stanisław
Ur. 1929 r. (Kościelisko)

Kluby:
– WKS Zakopane   1950-1964

 

Osiągnięcia Olimpijskie:

1964 – Innsbruck – 20 km indywidualnie – 35. miejsce na 50 startujących z czasem 1:40:52.1, w tym 8 minut karnych za 4 strzały niecelne (wygrał W.Melanin, ZSRR – 1:20:26.8, w tym wszystkie strzały celne).

Absolwent zasadniczej szkoły zawodowej (kierowca), instruktor. Mistrz Sportu.
Działacz i sędzia sportowy, ochotniczy ratownik GOPR.
Żonaty (Józefa Graca), ma dwie córki: Stanisławę (1957) i Elżbietę (1970).
Mieszka w Zakopanem.


Suszka-Sieder Agata Katarzyna
Ur. 1971 r. (Istebna)

Kluby:
– MKS Istebna             1982-1990
– Dynamit Chorzów      1990-1999

 

Osiągnięcia Olimpijskie:

1992
– Albertville – 7,5 km indywidualnie – 46. miejsce na 69 startujących z czasem 28:23.6, w tym 3 rundy karne (wygrała A.Riezcowa, WNP – 24:29.2, w tym 3 rundy karne); 15 km indywidualnie – 46. miejsce na 68 startujących z czasem 59:30.2, w tym 6 minut karnych (wygrała A.Misersky, Niemcy – 51:47.2, w tym 1 minuta karna); 3×7,5 km – 14. miejsce na 16 startujących z czasem 1:24:07.5, w tym 4 rundy karne (wygrały Francuzki – 1:15:55.6, 0 rund karnych).
Partnerkami Agaty w sztafecie były: H.Pitoń i Z.Kiełpińska.

1994 – Lilehammer – 15 km indywidualnie – 45. miejsce na 69 startujących z czasem 59:13.2, w tym 4 minuty karne (wygrała M.Bedard, Kanada – 52:06.6, w tym 2 minuty karne); 4×7,5 km – 11. miejsce na 17 startujących z czasem 1:01:35.4, w tym 4 rundy karne (wygrały Rosjanki – 1:47:19.5, 0 rund karnych).
Partnerkami Agaty (29:17.9) w sztafecie były: H.Mikołajczyk (30:01.9), H.Pitoń (29:54.7) i A.Stera (30:03.6).

1998 – Nagano – 7,5 km indywidualnie – 45. miejsce na 69 startujących z czasem 25:45.1, w tym 3 rundy karne (tryumfowała G.Kuklewa, Rosja – 23:08.0, 1 runda karna); 15 km indywidualnie – 42. miejsce na 64 startujących z czasem 1:01:35.4, w tym 6 minut karnych (wygrała J.Dafowska Stefanowa, Bułgaria – 54:52.0, 1 minuta karna); 4×7,5 km – 13. miejsce na 17 startujących drużyn z czasem 1:45:45.5 (wygrały Niemki – 1:40:13.6).
Partnerkami Agaty (25:58.1) w sztafecie były: I.Daniluk (27:01.0), H.Pitoń (26:33.6) i A.Stera (26:12.8).

Abslwentka Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem (1991) i Katowickiej AWF (2000).
Wyszła za mąż za jednego z austriackich biathlonistów (Reinhold Sieder), ma syna. Mieszka w Austrii.


Szczepaniak Stanisław
Ur. 1934 r. (Kościelisko)

Kluby:
– WKS Legia Zakopane    -1968

 

Osiągnięcia Olimpijskie:

1964
– Innsbruck – 20 km indywidualnie – 18. miejsce na 50 startujących z czasem 1:33:43.5, w tym 6 minut karnych za 3 strzały niecelne (wygrał W.Melanin, ZSRR – 1:20:26.8, w tym wszystkie strzały celne).

1968 – Grenoble – 20 km indywidualnie – 4. miejsce na 60 startujących z czasem 1:18:56.8, w tym 1 minuta kary za 1 strzał niecelny (wygrał Norweg, M.Solberg – 1:13:45.9, wszystkie strzały celne); sztafeta 4×7,5 km – 4. miejsce na 14 startujących z czasem 2:20:19.6 i 4 strzały niecelne (wygrała ekipa ZSRR – 2:13:02.4, 2 strzały niecelne).
Partnerami Stanisława (32:50.8) w sztafecie byli: A.Fiedor (36:40.6), S.Łukaszczyk (34:01.9) i J.Różak (36:46.3).

Wyształcenie podstawowe, rolnik.
Żonaty (Krystyna Różak), ma czworo dzieci: Andrzeja (1960), Marię (1963), Janinę (1968) i Krzystofa (1978). Wieloletni sołtys wsi Murzasichle. Przebywa w USA.


Szczurek Łukasz
Ur. 1988 r. (Sanok)

Kluby:
– IKN Górnik Iwonicz Zdrój     1998-2004
– BKS WP Kościelisko                 od 2004

 

Osiągnięcia Olimpijskie:

2010 – Vancouver – sprint 10 km – 85. miejsce na 88 startujących z czasem 29:02.0, 2 karne rundy (wygrał V.Jay, Francja – 24:07.8, 0 karnych rund); 20 km indywidualnie – 59. miejsce na 88 startujących z czasem 54:36.7, 3 karne minuty (zwyciężył E.H.Svendsen, Norwegia – 48:22.5, 1 karna minuta).

2014 – Soczi: sprint (10 km) – 77 m. na 87 start. z czasem 27:57.2 (zw. O. E. Bjoerndalen, Norwegia – 24:33.5), bieg indywidualny (20 km) – 51 m. na 89 start. z czasem 55:18.6 (zw. Martin Fourcade, Francja – 49:31.7); bieg sztafetowy 4×7,5 km19 m. na 19 start. w tym 2 rundy karne + 12 doładowań.

Partnerami Łukasza w sztafecie byli: Krzysztof Pływaczyk, Rafał Lepel i Łukasz Słonina

Absolwent Gimnazjum Sportowego w Iwoniczu Zdroju (2005), Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem (2008), student Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie – kierunek wychowanie fizyczne. Mieszka w Iwoniczu Zdroju.


Szpunar Jan
Ur. 1952 r. (Kościelisko)

Kluby:
– CWKS Legia Zakopane     1965-1976

Osiągnięcia Olimpijskie:

1976 – Innsbruck – 20 km indywidualnie – 19. miejsce na 52 startujących z czasem 1:21:27.2, w tym 4 minuty karne za 4 strzały niecelne (wygrał N.Krugłow, ZSRR – 1:14:12.26, w tym 2 minuty karne); sztafeta 4×7,5 km – 12. miejsce na 15 startujących z czasem 2:11:46.54, w tym 4 strzały niecelne (wygrała ekipa ZSRR – 1:57:55.64, bez strzałów niecelnych).
Partnerami Jana (36:25.42) w sztafecie byli: A.Rapacz (32.24.37), W.Truchan (32.23.69) i L.Zięba (30:33.06).

Wykształcenie podstawowe, rolnik.
Po IO w Innsbrucku (1976) został przez wojskowy klub dożywotnio zdyskwalifikowany.
Mistrz Sportu, odznaczony m.in złotym i srebrnym Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe.
Ma dwóch synów: Bogusława (1975) i Andrzeja (1992). Mieszka w Zakopanem.


Topór Krzysztof
Ur. 1972 r. (Nowy Targ)

Kluby:
– Legia Zakopane 1983-
– BKS WP Kościelisko

 

Osiągnięcia Olimpijskie:

1994
– Lillehammer – 10 km indywidualnie – 61. miejsce na 68 startujących z czasem 32:37.7, w tym 3 rundy karne (wygrał S.Czepikow, Rosja – 28:07.0, 0 rund karnych)

2002 – Salt Lake City – 10 km indywidualnie – 61. miejsce na 87 startujących z czasem 28:02.2, w tym 3 rundy karne (zwyciężył O.E.Bjorndalen, Norwegia – 24:51.3, w tym 0 rund karnych); 20 km indywidualnie – 74. miejsce na 87 startujących z czasem 1:00:36.8, w tym 6 minut karnych (tryumfował O.E.Bjorndalen, Norwegia – 51:03.2, w tym 2 minuty karne); sztafeta 4×7,5 km – 9. miejsce na 19 startujących z czasem 1:27:35.4, 1 karna runda + 7 dodatkowych naboi (wygrali Norwedzy – 1:23:42.3, 0 karnych rund, 8 dodatkowych naboi).
Partnerami Krzysztofa (21:26.3) w sztafecie byli: W.Kozub (21:49.3), T.Sikora (21:21.8) i W.Ziemianin (22:58.0).

Absolwent zasadniczej szkoły zawodowej. Piekarz. Żonaty, ma córkę Kamilę.
Mieszka w Nowym Targu (czasowo w USA).


Truchan Wojciech
Ur. 1948 r. (Dzianisz k. Zakopanego)

Kluby:
– CWKS Legia Zakopane    1965-1972
– Start Zakopane                 1973-1977

 

Osiągnięcia Olimpijskie:

1976 – Innsbruck – 28.miejsce na 52 startujących z czasem 1:24:09.93, w tym 8 minut karnych za 8 strzałów niecelnych (wygrał N.Krugłow, ZSRR – 1:14:12.26, w tym 2 minuty karne); sztafeta 4×7,5 km – 12. miejsce na 15 startujących z czasem 2:11:46.54, w tym 4 strzały niecelne (wygrała ekipa ZSRR – 1:57:55.64, bez strzałów niecelnych).
Partnerami Wojciecha (32:23.69) w sztafecie byli: A.Rapacz (32:24.37), J.Szpunar (36:25.42) i L.Zięba (30:33.06). Chorąży polskiej ekipy podczas IO.

Wykształcenie podstawowe, rolnik. Mistrz Sportu, odznaczony m.in. brązowym medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe.
Żonaty (Zofia Zaborska), ma czterech synów: Janusza, Wojciecha, Macieja i Józefa. Mieszka w Witowie k. Zakopanego.


Wojtas Jan Kazimierz, ps. „Ciacho”
Ur. 1966 r. (Kamienna Góra)

Kluby:
– Atria Wałbrzych
– Górnik Wałbrzych      1983-1992
– Biathlon Wałbrzych    1993-1998

 

Osiągnięcia Olimpijskie:

1992 – Albertville – 10 km ind. – 56. miejsce na 94 startujących z czasem 28:56.5, w tym 2 rundy karne (wygrał M.Kirchner, Niemcy – 26:02.3, 0 rund karnych); sztafeta 4×7,5 km – 9. miejsce na 21 startujących z czasem 1:27:56.7, 0 rund karnych (wygrała ekipa Niemiec – 1:24:43.5, 0 rund karnych).
Partnerami Jana w sztafecie byli: D.Kozłowski, K.Sosna i J.Ziemianin.

1994 – Lillehammer – 20 km ind. – 67. miejsce na 70 startujących z czasem 1:08:10.5, w tym 7 minut karnych (wygrał S.Tarasow, Rosja – 57:25.3, w tym 3 minuty karne); sztafeta 4×7,5 km – 8. miejsce na 18 startujących z czasem 1:33:49.3, w tym 0 rund karnych (wygrała ekipa Niemiec – 1:30:22.1, 0 rund karnych).
Partnerami Jana (23:13.5) w sztafecie byli: T.Sikora (23:11.6), J.Ziemianin (23:45.2) i W.Ziemianin (23:39.0).

Absolwent zasadniczej szkoły zawodowej (górnik). Kierowca i masażysta polskiej reprezentacji biathlonowej. Żonaty. Mieszka w Niemczech.


Ziemianin Jan, ps. „Dziadek”
Ur. 1962 r. (Mszana Dolna)

Kluby:
– SKS Turbacz Mszana Dolna     1979-1990
– NGKS Dynamit Chorzów           1990-1993
– WKS Legia Zakopane                1994-1999

 

Osiągnięcia Olimpijskie:

1992
– Albertville – 10 km ind. – 29. miejsce na 94 startujących z czasem 27:47.2, w tym 1 runda karna (wygrał M.Kirchner, Niemcy – 26:02.3, 0 rund karnych); 20 km ind. – 32. miejsce na 94 startujących z czasem 1:01:44.7, w tym 4 minuty karne (zwyciężył J.Riedkin, WNP – 57:34.4, 0 rund karnych); sztafeta 4×7,5 km – 9. miejsce na 21 startujących z czasem 1:27:56.7, 0 rund karnych (wygrała ekipa Niemiec – 1:24:43.5, 0 rund karnych).
Partnerami Jana w sztafecie byli: D.Kozłowski, K.Sosna i J.Wojtas.

1994 – Lillehammer – 10 km ind. – 32. miejsce na 68 startujących z czasem 30:44.2, w tym 2 rundy karne (wygrał S.Czepikow, Rosja – 28:07.0, 0 rund karnych); 20 km ind. – 39. miejsce na 70 startujących z czasem 1:02:00.6, w tym 4 minuty karne (zwyciężył S.Tarasow, Rosja – 57:25.3, w tym 3 minuty karne); sztafeta 4×7,5 km – 8. miejsce na 18 startujących z czasem 1:33:49.3, w tym 0 rund karnych (tryumfowała drużyna Niemiec – 1:30:22.1, 0 rund karnych).
Partnerami Jana (23:45.2) w sztafecie byli: T.Sikora (23:11.6), J.Wojtas (23:13.5) i W.Ziemianin (23:39.0).

1998 – Nagano – sztafeta 4×7,5 km – 5. miejsce na 18 startujących z czasem 1:24:09.8 (wygrała ekipa Niemiec – 1:21:36.2).
Partnerami Jana (21:34.3) w sztafecie byli: W.Kozub (21:11.3), T.Sikora (20:54.5) i W.Ziemianin (20:29.7). Chorąży polskiej ekipy ZIO.

Absolwent zasadniczej szkoły zawodowej, żołnierz zawodowy (st.sierż.WP).
Odznaczony m.in. srebrnym medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe.
Żonaty (Barbara), ma troje dzieci: Piotra (uprawia biathlon w UKS Kościelisko), Wiolettę i Annę.
Brat Olimpijczyka Wiesława.
Mieszka w Kościelisku, jest zastępcą trenera kadry narodowej w biathlonie.



Ziemianin Wiesław

Ur. 1970 r. (Rabka Zdrój)

Kluby:

– SKS Turbacz Mszana Dolna 1985-1991
– NGKS Dynamit Chorzów 1992-1994
– WKS Zakopane 1995-2001
– BKS WP Kościelisko 2002-2007

 

Osiągnięcia Olimpijskie:

1994 – Lillehammer – 20 km ind. – 63. miejsce na 70 startujących z czasem 1:05:48.8, w tym 6 minut karnych (wygrał S.Tarasow, Rosja – 57:25.3, w tym 3 minuty karne); sztafeta 4×7,5 km – 8. miejsce na 18 startujących z czasem 1:33:49.3, 0 rund karnych (wygrała ekipa Niemiec – 1:30:22.1, 0 rund karnych).
Partnerami Wiesława (23:39.0) w sztafecie byli: T.Sikora (23:11.6), J.Wojtas (23:13.5) i J.Ziemianin (23:45.2).

1998 – Nagano – 10 km ind. – 26. miejsce na 73 startujących z czasem 29:34.4, w tym 1 runda karna (zwyciężył O.E.Bjorndalen, Norwegia – 27:16.2, 0 rund karnych); 20 km ind. – 47. miejsce na 72 startujących z czasem 1:02:39.9, w tym 4 minuty karne (wygrał H.Hanevold, Norwegia – 56:16.4, 1 minuta karna); 4×7,5 km – 5. miejsce na 18 startujących z czasem 1:24:09.8 (wygrała ekipa Niemiec – 1:21:36.2).
Partnerami Wiesława (20:29.7) w sztafecie byli: W.Kozub (21:11.3), T.Sikora (20:54.5) i J.Ziemianin (21:34.3).

2002 – Salt Lake City – 10 km ind. – 58. miejsce na 87 startujących z czasem 27:47.0, 2 rundy karne (wygrał O.E.Bjorndalen, Norwegia – 24:51.3, 0 rund karnych); bieg łączony (10 km + 12,5 km na dochodzenie) – 50. miejsce na 57 startujących z czasem 38:45.7, w tym 4 rundy karne (zwyciężył Norweg, O.E.Bjorndalen – 32:34.6, w tym 2 rundy karne); 20 km ind. – 30. miejsce na 87 startujących z czasem 55:35.2, w tym 1 minuta karna (wygrał ponownie O.E.Bjorndalen z Norwegii – 51:03.2, w tym 2 minuty karne); 4×7,5 km – 9. miejsce na 19 startujących z czasem 1:27:35.4, w tym 1 karna runda + 7 dodatkowych naboi (wygrali Norwedzy – 1:23:42.3, w tym 0 rund karnych i 8 dodatkowych naboi).
Partnerami Wiesława (22:58.0) w sztafecie byli: W.Kozub (21:49.3), T.Sikora (21:21.8) i K.Topór (21:26.3).

2006 – Turyn – 10 km ind. – 26. miejsce na 90 startujących z czasem 28:10.1, 0 rund karnych (wygrał Niemiec, S.Fisher – 26:11.6, 0 rund karnych); bieg na dochodzenie (12,5 km) – 30. miejsce na 57 startujących z czasem 38:42.3 (+3:22.1 za zwycięzcą), 1 runda karna (wygrał V.Defrasne, Francja); 20 km ind. – 53. miejsce na 88 startujących z czasem 61:16.0, w tym 4 minuty karne (tryumfował M.Greis, Niemcy – 54:23.0, 1 minuta karna); sztafeta 4×7,5 km – 13. miejsce na 17 startujących z czasem 1:26:57.0, 2 rundy karne + 10 dodatkowych naboi (wygrała ekipa Niemiec – 1:21:51.5, 1 runda karna + 8 dodatkowych naboi).
Partnerami Wiesława (22:58.0) w sztafecie byli: T.Sikora (20:01.2), M.Piecha (23:27.6) i K.Pływaczyk (22:21.7).

Absolwent zasadniczej szkoły zawodowej, żołnierz zawodowy (sierż.WP). Trener biathlonistów BKS WP Kościelisko. Odznaczony m.in srebrnym medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe.
Żonaty (Sylwia Szelest, również biathlonistka), ma dwoje dzieci: Kacpra i Kamila.
Mieszka w Kasinie Wielkiej, a pracuje we Wrocławiu.



Zięba Ludwik

Ur. 1953 r. (Koniówka, gm. Czarny Dunajec)
Kluby:

– WKS Legia Zakopane 1969-1979
– Górnik Wałbrzych 1980-1982

 

Osiągnięcia Olimpijskie:

1976 – Innsbruck4×7,5 km – 12. miejsce na 15 startujących z czasem 2:11:46.54, w tym 4 strzały niecelne (wygrała drużyna ZSRR – 1:57:55.64, bez strzałów niecelnych).
Partnerami Ludwika (30:33.06) w sztafecie byli: A.Rapacz (32:24.37), J.Szpunar (36:25.42) i W.Truchan (32:23.69).

Wykształcenie podstawowe. Mistrz Sportu odznaczony m.in. złotym, srebrnym i brązowym medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe. Żonaty (ma też dzieci). Wyjechał wraz z całą rodziną do USA.

źródło: B. Tuszyński, H. Kurzyński „Od Chamonix i Paryża do Vanocuver. Leksykon olimpijczyków polskich 1924-2010”


Aktualności

Wydarzenia

luty, 2017

20lut - 28lut 2000:00lut 28Mistrzostwa Świata Juniorów i Juniorów MłodszychOsrblie (SVK)

24lut - 25lut 2400:00lut 25Mistrzostwa Województwa ŚląskiegoWisła

24lut - 25lut 2400:00lut 25Wojewódzkie Mistrzostwa Młodzików w biathlonie woj. MałopolskiegoKościelisko

Partnerzy
Partnerzy techniczni
Facebook
X