26 medali polskich biathlonistów na Uniwersjadach
Polscy biathloniści zakończyli Uniwersjadę w Lake Placid z dorobkiem pięciu medali. Łącznie w historii startów polskich biathlonistów na Uniwersjadach mamy już 26 medali: 11 złotych, 9 srebrnych i 6 brązowych.
Ostatni dzień startów biathlonowych nie przyniósł medali. W biegu masowym mężczyzn na 15 kilometrów dziesiąte miejsce zajął Patryk Bryn, dwunaste Przemysław Pancerz, szesnaste Wojciech Janik i siedemnaste Wojciech Filip.
– Jestem zadowolony z tej dziesiątej lokaty, tym bardziej, że moja dyspozycja biegowa pozostawia dużo do życzenia i kolejny raz musiałem ratować się na strzelnicy. Kończymy start w Lake Placid z workiem medali i uważam, że to był świetny czas dla polskiego biathlonu, bo ostatni raz tyle krążków mieliśmy chyba w czasach Weroniki Nowakowskiej czy Tomka Sikory – mówił Bryn.
Po dwóch strzelaniach wydawało się, że o miejsce w czołówce może powalczyć Przemysław Pancerz. Niestety, Polak po dwóch bezbłędnych strzelaniach w pozycji leżącej później już strzelał znacznie gorzej, pudłując w sumie sześciokrotnie.
– Szkoda, że nie utrzymałem strzelania z biegu pościgowego. Tam biegłem bez jakiejkolwiek presji, a tutaj byłem wysoko i gdzieś tam ręce delikatnie pewnie zaczęły się trząść – tłumaczył.
Po mężczyznach na dwunastoipółkilometrową trasę wyruszyły panie. Bardzo dobrze od samego początku biegła Anna Nędza-Kubiniec, która w Lake Placid wygrała sprint i zdobyła srebro w biegu pościgowym. Niestety, Polka miała spore kłopoty na strzelnicy i biegała w sumie siedem rund karnych. Znakomite tempo biegu dało jej piątą lokatę.
– Pewnie, że szkoda tego strzelania, ale ja mam wrażenie, że osiągnęłam w Lake Placid to, po co tu przyjechałam. Wyjeżdżam stąd zadowolona, bo mam przecież dwa medale. Start tu był naprawdę fajny i wszyscy mamy się z czego cieszyć. Każdy start daje doświadczenie, ale start na tak wielkiej imprezie, tak zorganizowanej, z taką atmosferą, daje jeszcze więcej – mówiła Nędza-Kubiniec. Dziesiąta w biegu masowym była dwukrotna medalistka z Lake Placid Barbara Skrobiszewska, a dziewiętnasta Wiktoria Celczyńska.
W klasyfikacji medalowej konkurencji biathlonowych Polacy z dorobkiem 1 złotego, 2 srebrnych i 2 brązowych medali zajęli czwarte miejsce ex equo z Francją. Niewiele lepsi okazały się reprezentacje Kazachstanu (2-1-1-), Kanady (2-1-0) oraz Czech (2-0-1).
Na medale biathlonistek czekaliśmy 10 lat od zawodów w Trentino i sukcesów Weroniki Nowakowskiej i Moniki Hojnisz-Staręgi. Jeszcze dłużej trwała posucha w rywalizacji biathlonistów. Medal Wojciecha Janika w biegu pościgowym był pierwszym sukcesem męskiej części reprezentacji na Uniwersjadzie od 2001 roku. Łącznie w historii startów polskich biathlonistów na Uniwersjadach mamy już 26 medali: 11 złotych, 9 srebrnych i 6 brązowych.
Złote medale (11):
1999, Agata Suszka - bieg pościgowy
1999, Tomasz Sikora - sprint
1999, Tomasz Sikora - bieg pościgowy
2001, Tomasz Sikora - bieg indywidualny
2001, Tomasz Sikora - sprint
2001, Tomasz Sikora - bieg pościgowy
2005, Magdalena Gwizdoń - sprint
2005, Magdalena Gwizdoń - bieg pościgowy
2013, Weronika Nowakowska-Ziemniak - sprint
2013, Weronika Nowakowska-Ziemniak - bieg pościgowy
2023, Anna Nędza-Kubiniec - sprint
Srebrne medale (9):
1993, Agata Suszka - bieg indywidualny
1999, Tomasz Sikora - bieg indywidualny
1999, Adrianna Babik - bieg indywidualny
2013, Weronika Nowakowska-Ziemniak - bieg indywidualny
2013, Monika Hojnisz - sprint
2013, Monika Hojnisz – sprint
2013, Weronika Nowakowska-Ziemniak – bieg ze startu wspólnego
2023, Barbara Skrobiszewska - skrócony bieg indywidualny
2023, Anna Nędza-Kubiniec - bieg pościgowy
Brązowe medale (6):
1999, Agata Suszka, Adrianna Babik, Iwona Daniluk - sztafeta
2001, Michał Piecha, Bartłomiej Golec, Adam Guzda, Tomasz Sikora - sztafeta
2009, Agnieszka Cyl - sprint
2009, Weronika Nowakowska-Ziemniak - bieg pościgowy
2023, Wojciech Janik - bieg pościgowy
2023, Barbara Skrobiszewska - bieg pościgowy
fot. Paweł Skraba / inf. prasowa