-
12
-
2022

Zwycięstwem Marii Kirkeeide zakończył się bieg pościgowy w ramach Pucharu IBU w Ridnaun. Zaledwie 19-letnie Norweżka wyprzedziła na mecie ponad dekadę starsze od siebie Federicę Sanfilippo i Vanessę Hinz. Do czołowej czterdziestki awansowała Dominika Bielecka.

Mieszanka młodości i doświadczenia - tak można określić tercet zawodniczek, który wywalczył miejsca na podium w biegu pościgowym. Rewelacją dnia okazała się wciąż nastoletnia Maria Kirkeeide, która atakowała z szóstego miejsca po sprincie. Spudłowała tylko raz i po ostatnim strzelaniu wyruszała na trasę jako trzecia. Znacznie bardziej rutynowane Federica Sanfilippo i Vanessa Hinz nie były jednak w stanie odeprzeć ataku młodej Norweżki na finałowym okrążeniu. Dla Kirkeeide, która przed rokiem została mistrzynią świata juniorek młodszych w sprincie, to pierwsza seniorska wygrana w karierze.

Dla Hinz na pocieszenie został awans na pozycję liderki klasyfikacji generalnej Pucharu IBU. Niemka ma dziesięć punktów więcej od Kirkeeide. Trzecia jest nieobecna w Ridnaun Marthe Johanesen.

W czołowej dwudziestce biegu pościgowego znalazły się niemal wyłącznie biathlonistki reprezentujące biathlonowe potęgi tj. Norwegię, Niemcy, Szwecję, Francję i Włochy. Jedyną zawodniczką spoza tych reprezentacji była Anne Juppe, która zajęła 20. miejsce.

Z trójki Polek najwięcej powodów do radości po drugiej konkurencji zawodów w Ridnaun miała Dominika Bielecka. 28-letnia podopieczna trenera Oliviera Tetaza spudłowała tylko trzykrotnie i awansowała na 32. miejsce. Kamila Cichoń biegała cztery karne rundy i na mecie zameldowała się an 48. pozycji, Daria Gembicka oddała aż dziewięć niecelnych strzałów i ze stratą ponad siedmiu minut sklasyfikowana została na 51. lokacie.

Wszystkie trzy reprezentantki Polski wystartują w niedzielnym biegu ze startu wspólnego z udziałem 60-tki zawodniczek.