-
12
-
2022

Sobotnie popołudnie we włoskim Martell minęło na rywalizacji juniorów w supersprincie. Pierwsze zwycięstwo w zawodach Pucharu IBU Juniorów odniósł Elia Zeni. Włoch zmienił na prowadzeniu klasyfikacji generalnej Konrada Badacza, który finiszował na szóstej pozycji.

Zawody w supersprincie przebiegały dwuetapowo. Kwalifikacje, w których udział wzięło aż 133 zawodników wyłoniły finałową trzydziestkę. Na tym etapie z rywalizacją pożegnali się Kacper Brzóska (32. czas), Jakub Potoniec (49.) i Kamil Cedzidło (52.). Świetnie zaprezentował się Konrad Badacz, który z jedną karną rundą był trzeci. Pewnie do finału awansowali również bezbłędnie strzelający Fabian Suchodolski oraz Hubert Matusik - pierwszy był szósty, drugi dwunasty. W czołowej trzydziestce z 28. czasem zmieścił się również Grzegorz Galica, dla którego oznaczało to pierwsze pucharowe punkty w karierze.

W kwalifikacjach zwyciężył Nikita Akimow. To było jednak wszystko na co było tego dnia stać zawodnika z Kazachstanu, bo w finale był dopiero piętnasty. W nim czołowe role odegrali gospodarze. Wygrał Elia Zeni o dziewięć sekund przed świetnie dysponowanym biegowo Nicolo' Betempsem. Trzecie miejsce wywalczył Matija Legović z Chorwacji, który do drugiego z Włochów stracił ledwie sekundę.

Do ostatniego strzelania w walce o podium liczyli się Konrad Badacz i Fabian Suchodolski. Ten pierwszy po jednym niecelnym strzale był czwarty. Z kolei Suchodolski do tego momentu legitymował się stuprocentową skutecznością strzelecką i zajmował siódmą lokatę. Ostatnia wizyta na strzelnicy przyniosła jednak rozczarowanie - obaj spudłowali dwukrotnie. Badacz ostatecznie finiszował jako szósty ze stratą 23 sekund do zwycięzcy, Suchodolski do mety dotarł na szesnastej pozycji niemal minutę po najlepszych.

W czołowej dwudziestce uplasował się jeszcze Hubert Matusik, który z trzema karnymi rundami na koncie uzyskał osiemnasty rezultat. Zdecydowanie najmłodszy w stawce finalistów Grzegorz Galica (rocznik 2007!) spudłował czterokrotnie i zajął 25. pozycję.

Prowadzenie w klasyfikacji generalnej Pucharu IBU Juniorów z dorobkiem 150 punktów objął Elia Zeni. Konrad Badacz ma 20 punktów mniej i jest drugi. To się może zmienić już w niedzielę, gdy rozegrany zostanie bieg ze startu wspólnego.