-
02
-
2022

W Novym Meście rozpoczęły się zawody seniorskiego Pucharu IBU. W czwartkowych biegach sprinterskich zwycięstwa odnieśli Caroline Colombo i Sverre Dahlen Aspenes. Polacy nie powiększyli swojego dorobku punktowego.

Jeszcze przed południem na Vysocina Arena rywalizowały panie. Swoje czwarte zwycięstwo w karierze na tym poziomie zawodów odniosła 26-letnia Caroline Colombo. Francuzka tak jak sześć czołowych zawodniczek sprintu strzelała bezbłędnie, ale z tego grona zdecydowanie najlepiej poradziła sobie na trasie. Nad drugą Anną Gandler zyskała aż 39 sekund przewagi. Trzecia z nieznaczną stratą do Austriaczki była Larisa Kuklina z Rosji. Tuż za podium uplasowały się kolejno Lou Jeanmonnot z Francji, Anastazja Tolmaczewa z Rumunii oraz Marthe Johansen z Norwegii.

W zawodach udział wzięła jedna reprezentantka Polski. Magdalena Gwizdoń miała spore problemy z celnością i po aż pięciu karnych rundach zajęła 71. miejsce. Nieco lepiej poszło biathlonistom, wśród których blisko pierwszych punktów Pucharu IBU w karierze był Przemysław Pancerz. Po przebiegnięciu dodatkowych 150m za jedno pudło zawodnik AZS AWF Wrocław zanotował 43. czas dnia. Andrzej Nędza-Kubiniec z dwoma karnymi rundami na koncie uplasował się an 56. pozycji. Łukasz Szczurek i Michał Neumann spudłowali po razie i sklasyfikowani zostali odpowiednio na 65. i 80. pozycji.

Wygrał Sverre Dahlen Aspenes, dla którego to już trzecia wygrana na przestrzeni dwóch tygodni. Podczas niedawno zakończonych Mistrzostw Europy w Arber Norweg triumfował w biegu indywidualnym oraz pościgu. Dzisiaj w Arber nie miał sobie równych na dystansie 10km, gdzie mimo jednej karnej rundy wyprzedził bezbłędnego Aleksandra Powarnicyna o 10 sekund. Rosjanin z kolei był lepszy o kolejnych 18 sekund od Philippa Horna z Niemiec, który zaliczył jedno pudło.

Liderami klasyfikacji generalnej po 17 z zaplanowanych 23 startów pozostali nieobecna z powodu powołania na igrzyska Jewgienia Burtasowa oraz dziesiąty w dzisiejszym starcie Erlend Bjoentegaard.