-
01
-
2023

W Osrblie rozegrano biegi sprinterskie w ramach Pucharu IBU. Zwycięstwa odnieśli Eleonora Fauner z Włoch i Eric Perrot z Francji. Lokaty w drugiej dziesiątce zanotowali Konrad Badacz i Dominika Bielecka, pucharowe punkty zdobył również Wojciech Skorusa.

Jako pierwsze, jeszcze przed południem, rywalizowały kobiety. Zawody zakończyły się dubletem Włoszek - wygrała 25-letnia Eleonora Fauner przed cztery lata młodszą Hanną Auchentaller. Obie strzelały bezbłędnie, dla obu to najlepsze seniorskie występy w karierze. Na mecie dzieliło je dziesięć sekund. Niewiele więcej do zwyciężczyni straciła Juni Arnekleiv z Norwegii, która stanęła na najniższym stopniu podium. Jej rodaczka Maren Kirkeeide zajęła tym razem 16. lokatę, ale pozwoliło jej to utrzymać prowadzenie w klasyfikacji generalnej.

Swój dorobek punktowy znacznie poprawiła Dominika Bielecka, która po raz pierwszy w karierze na arenie międzynarodowej zachowała stuprocentową skuteczność strzelecką. Zaowocowało to 19. miejscem, które jest najlepszym w jej rwanej biathlonowej karierze. Jej dotychczasowym rekordem życiowym w Pucharze IBU była 26. lokata w sprincie w Beitostolen na początku sezonu 2016/17.

Pozostałe reprezentantki Polski spisały się słabiej. Magda Piczura z jedną karną rundą na koncie uzyskała 43. rezultat, Kamila Cichoń po trzech niecelnych strzałach zajęła 56. miejsce, trzy lokaty niżej uplasowała się Daria Gembicka, która zaliczyła dwa karne okrążenia.

W biegu mężczyzn znów byliśmy świadkami rywalizacji "Eric Perrot kontra Norwegowie" i podobnie jak w czwartkowym supersprincie górą był Francuz, który jako jedyny w tym sezonie znalazł patent na biathlonistów ze Skandynawii. Mimo jednej karnej rundy wygrał z przewagą aż 24 sekund nad strzelającym bezbłędnie 19-letnim Isaku Freyu. Trzecie miejsce zajął lider generalki Endre Stroemsheim, a czwarty był kolejny jego rodak Mats Oeverby.

Na tle silnych rywali z bardzo dobrej strony pokazał się Konrad Badacz, który podobnie jak w eliminacjach supersprintu znów zaprezentował dwa bezbłędne strzelania. Gdy wbiegł na metę zmierzono mu dwunasty czas. Spośród startujących po nim zawodników tylko trzem udało się uzyskać lepszy wynik, co oznaczało, że Polak uplasował się ostatecznie na wysokim 15. miejscu. W punktowanej strefie znalazł się jeszcze Wojciech Skorusa, który ponownie z niezłej strony pokazał się na trasie. Dwa pudła sprawiły, że na finiszu uzyskał 25. rezultat dnia.

Tomasz Jakieła i debiutujący wśród seniorów Fabian Suchodolski spudłowali trzykrotnie, co dało im odpowiednio 60. i 72. miejsce.

W niedzielę rozegrane zostaną biegi sztafetowe. Wojciech Skorusa i Konrad Badacz wraz z Magdą Piczurą i Dominiką Bielecką pobiegną w sztafecie mieszanej, Start tej konkurencji planowany jest na 10:30. Trzy godziny później rozpocznie się supermikst, w którym Polskę reprezentować będą Fabian Suchodolski i Kamila Cichoń.