-
02
-
2022

W cieniu igrzysk olimpijskich w sobotę odbyły się kolejne starty zaliczane do klasyfikacji generalnej Pucharu IBU. Biegi sprinterskie w Novym Meście wygrali Irina Kruczinkina oraz Alexander Andersen. Najlepszy rezultat w seniorskiej karierze zanotował Przemysław Pancerz.

Jako pierwsze na obiekcie w Novym Meście zaprezentowały się biathlonistki, których rywalizacja pokrywała się czasowo z wyścigiem sztafet mieszanych na igrzyskach. W Pekinie Białorusinom poszło średnio, za to w Czechach z niezłej strony pokazała się Irina Kruczinkina. 26-latka wygrała swoje pierwsze zawody w karierze. Po bezbłędnym strzelaniu wyprzedziła o 13 sekund Janinę Hettich. Reprezentantka Niemiec zaliczyła jedną karną rundę. Skład podium uzupełniła Marthe Johansen, która do zwyciężczyni straciła 17 sekund. Norweżka podobnie jak Kruczinkina strzelała bezbłędnie.

W stawce 83 zawodniczek wystartowała jedna Polka. Magdalena Gwizdoń biegała dwie karne rundy i ze stratą minuty i 52 sekund zameldowała się na mecie z 33. czasem, co jest jej drugim najlepszym wynikiem w sezonie.

To nie jedyna dobra wiadomość z Novego Mesta. W popołudniowych zmaganiach mężczyzn czyste konto na strzelnicy zachował Przemysław Pancerz. Pozwoliło mu to wywalczyć 27. lokatę, za które Polak otrzymał 14 punktów do klasyfikacji generalnej Pucharu IBU. Dla 23-latka to pierwsza zdobycz punktowa na tym poziomie startów.

Pozostałym Polakom wiodło się gorzej. Łukasz Szczurek i Wojciech Filip strzelali bezbłędnie w postawie leżąc, ale po stójce biegali dwie karne rundy. W efekcie Szczurek zajął 68. miejsce, a Filip uplasował się dwie lokaty niżej. Z kolei Andrzej Nędza-Kubiniec z czterema pudłami na koncie sklasyfikowany został na 76. miejscu.

Ciekawie ułożyła się walka o zwycięstwo, pierwsza trójka zmieściła się bowiem w sekundzie różnicy. Minimalne zwycięstwo odniósł Alexander Andersen, który o 0,5 sekundy wyprzedził Phillippa Horna. Niemiec z kolei był lepszy od Sverre Aspenesa o kolejne 0,4 sekundy. Jakby tego było mało kolejni zawodnicy nie stracili dużo więcej. Czwarty Lukas Fratzscher przegrał o 3,9 sekundy, piąty Waslilij Tomszyn o 4,9 sekundy, a szósty Havard Bogetveit o 5,1 sekundy.

Liderami klasyfikacji generalnej po zawodach w Novym Meście pozostali Jewgienia Burtasowa oraz Erlend Bjoentegaard.