-
02
-
2020

Kinga Zbylut i Magdalena Gwizdoń awansowały do finału supersprintu. Konkurencja ta debiutuje w programie Mistrzostw Europy. Rozgrywka o medale rozpocznie się o godzinie 16:00.

Kwalifikacje rozgrywane były na dystansie 3km. Pomiędzy kilometrowymi pętlami zawodnicy dwukrotnie meldowali się na strzelnicy, gdzie za każdym razem do strącenia pięciu krążków do dyspozycji mieli sześć pocisków. Każdy niezestrzelony cel oznaczał konieczność pokonania karnej rundy liczącej 75 metrów. Awans do finału uzyskała czołowa trzydziestka kwalifikacji.

Z bardzo dobrej strony pokazała się Kinga Zbylut, która spudłowała tylko raz i po niezłym biegu uzyskała czwarty rezultat kwalifikacji. W czołowej trzydziestce zmieściła się również Magdalena Gwizdoń, której w awansie do finału nie przeszkodziły dwa pudła. Doświadczona Polka miała 21. czas. Trzecia z naszych reprezentantek, Anna Mąka, z jedną karną rundą po drugim strzelaniu zajęła 37. miejsce. Na pocieszenie otrzyma cztery punkty do klasyfikacji generalnej Pucharu IBU.

Finał  kobiet zaplanowany jest na godzinę 16:00, tuż po zakończeniu finału mężczyzn. W nim zabraknie niestety reprezentantów Polski. Najbliżej zakwalifikowania się był Łukasz Szczurek, któremu zabrakło jednak niemal pół minuty. Z karną rundą po stójce zajął 52. miejsce.

Grzegorz Guzik na karnej rundzie meldował się dwukrotnie i ze stratą minuty i 22 sekund uplasował się na 67. pozycji. Dziesięć lokat niżej sklasyfikowano Andrzeja Nędzę-Kubińca. Polak bieg rozpoczął pechowo, bo już na starcie złamał kijek. Na strzelnicy również nie ustrzegł się błędów, biegał karną rundę po stójce i do zwycięzcy kwalifikacji stracił nieco ponad półtorej minuty. Tomasz Jakieła zajął 85. miejsce, Mateusz Janik uzyskał 95. czas.

W kwalifikacjach najlepsi okazali się reprezentanci gospodarzy. Anton Smolski wygrał, a Viktor Kryuko był trzeci. Obu Białorusinów rozdzielił Eduard Łatypow. Do finału awansowali m. in. Andrejs Rastorgujevs (4. miejsce), Dmitro Pidruczny (6. miejsce) oraz Władimir Ilijew (23. miejsce). Sensacyjnie odpadli Matwiej Elisjejew (33. miejsce) oraz Krasimir Anew (46. miejsce).

Również kwalifikacje kobiet zakończyły się wygraną zawodniczki z Białorusi. Dzinara Alimbekawa o dwie sekundy wyprzedziła Walię Semerenko z Ukrainy. W finale zabraknie m. in. Kristiny Rezcowej (31. miejsce), Nicole Gontier (67. miejsce) czy Jekateriny Głazyriny (73. miejsce).