Dwie Polki z awansem do biegu pościgowego

-
12
-
2023

Zwycięstwem Lou Jeanmonnot zakończył się piątkowy sprint kobiet podczas zawodów biathlonowego Pucharu Świata w Östersund. Reprezentantka Francji była bezbłędna na strzelnicy i odniosła pierwszy triumf w karierze. Drugie miejsce zajęła Norweżka Karoline Knotten, a trzecie kolejna biathlonistka z Kraju Fiordów – Juni Arnekleiv. Polki, głównie przez słabą skuteczność na strzelnicy, tym razem nie liczyły się w walce o czołowe lokaty.

Piątkowy sprint kobiet w Östersund był dla biathlonistek kolejną okazją na zdobycie pucharowych punktów. Na starcie zawodów nie zabrakło oczywiście reprezentantek Polski, które chciały utrzymać dobrą passę z biegu indywidualnego, w którym Anna Mąka i Joanna Jakieła osiągnęły życiowe rezultaty.

Jako pierwsza z grona Polek na trasie pojawiła się Anna Mąka, która wystartowała z numerem 13. Najbardziej doświadczona zawodniczka w naszej kadrze spudłowała trzykrotnie: raz podczas strzelania w postawie leżąc i dwa razy w “stójce”, co przełożyło się na 46. miejsce na mecie ze stratą ponad dwóch minut do zwyciężczyni.

Sześć pozycji niżej uplasowała się Natalia Sidorowicz (+2:18,4 min), która miała identyczny wynik na strzelnicy jak Anna Mąka. Obie zawodniczki zakwalifikowały się do niedzielnego biegu pościgowego, który będzie kończył zmagania w Östersund.

Pozostałym reprezentantkom Polski nie udało się znaleźć w czołowej sześćdziesiątce. Daria Gembicka dobrze rozpoczęła piątkowy sprint i po pierwszym strzelaniu była 31., ale w “stójce” spudłowała dwa razy i ostatecznie uplasowała się na 70. miejscu ze stratą niemal trzech minut. Joanna Jakieła dziś na strzelnicy pomyliła się siedem razy. Taka skuteczność strzelecka sprawiła, że Polka finiszowała na 92. pozycji z czasem gorszym od zwyciężczyni o prawie cztery minuty.

Premierowy triumf

Walka o zwycięstwo w sprincie toczyła się między Francuzką Lou Jeanmonnot, a Norweżkami, które były bardzo dobrze dysponowane biegowo. Ostatecznie z wygranej – pierwszej w karierze – cieszyła się reprezentantka Trójkolorowych, która była bezbłędna na strzelnicy i na ostatniej pętli utrzymała bezpieczną przewagę nad konkurentkami. Drugie miejsce zajęła Karoline Knotten, która straciła do triumfatorki +8,5 sek. Na najniższym stopniu podium stanęła Juni Arnekleiv, która na trzecią rundę biegową wyruszała z drugim czasem, ale nie wytrzymała tempa konkurentek i dobiegła do mety ze stratą +17,6 sek.

Tuż za czołową trójką finiszowała Franziska Preuss (+18,3 sek), a piąta była Vanessa Voigt (+20 sek). Szósta była Ingrid Landmark Tandrevold (+23,8 sek), która do półmetka prowadziła, ale biegała dwie rundy karne i straciła szanse na podium. Siódme miejsce zajęła Marthe Krakstad Johansen (+27,6 sek), ósme Gilonne Guigonnat, dziewiąte Lisa Vittozzi, a dziesiąte Szwedka Mona Brorsson. Tuż za czołową dziesiątką finiszowała Elvira Oeberg, która była świetnie dysponowana biegowo, ale pomyliła się na strzelnicy trzykrotnie.