-
08
-
2022

W piątek do rywalizacji w Mistrzostwach Świata w biathlonie na nartorolkach włączyli się seniorzy. Awans do finałowej trzydziestki supersprintu uzyskali Wojciech Skorusa i Przemysław Pancerz. Zawody odbywają się w Ruhpolding.

Rywalizacja w kwalifikacjach toczyła się na dystansie 4,5km z dwoma strzelaniami. Do startu zgłoszono aż 77 zawodników, co jest jedną z najlepszych frekwencji w historii nartorolkowych MŚ. Liczna i mocna stawka (w niej m. in. Sebastian Samuelsson, Martin Ponsiluoma, Dmitro Pidruczny, Roman Rees, Florent Claude) nie przestraszyła Polaków. Dość powiedzieć, że po pierwszym okrążeniu Wojciech Skorusa miał drugi czas biegu! Na strzelnicy zawodnik z Kościeliska spudłował dwukrotnie i ostatecznie zajął 24. miejsce.

Dobry początek zanotował również Przemysław Pancerz, który po pierwszym bezbłędnym strzelaniu długo prowadził by po przebiegnięciu wszystkich zawodników mieć tam ósmy czas. W stójce Polak zaliczył dwie karne rundy, ale mimo to utrzymał miejsce w czołowej trzydziestce i z 29. rezultatem kwalifikacji awansował do finału.

Ta sztuka nie udała się pozostałej dwójce reprezentantów Polski. Wojciech Filip strzelał z 50% skutecznością i zajął 60. miejsce, tuż za nim sklasyfikowano Łukasza Szczurka, który biegał trzy karne rundy. Obaj stracili niemal pół minuty do zwycięzcy, a nim okazał się Thierry Langer. Belg strzelał bezbłędnie i wygrał z przewagą ośmiu sekund nad Peppe Femlingiem ze Szwecji. Trzeci czas uzyskał Tomaso Giacomel z Włoch.

Do finału nie awansowali m. in. Vladimir Iliev, Michal Krcmar oraz broniący tytułu mistrza świata w tej konkurencji George Buta. Wyścig medalowy rozpocznie się o godzinie 15:10. Z kolei o 16:25 w finale supersprintu wystartują kobiety. Kwalifikacji nie przebrnęła niestety Dominika Bielecka, która po czterech karnych rundach uzyskała 55. czas kwalifikacji.

Wygrała obrończyni tytułu Marketa Davidova. Czeszka po jednym niecelnym strzale pokonała bezbłędną Annę Wiedel o siedem sekund. Trzecia w eliminacjach była Linn Persson ze Szwecji. Zawiodła za to jej rodaczka i główna faworytka piątkowej rywalizacji, czyli Elvira Oeberg. Druga zawodniczka klasyfikacji generalnej Pucharu Świata z pięcioma niecelnymi strzałami na koncie uzyskała 35. czas. Na strzelanie Szwedki wpływ miał zapewne upadek tuż przed pierwszym strzelaniem, podczas którego uderzyła karabinem o asfalt.

Los Bieleckiej i Oeberg podzieliły m. in. Franziska Hildebrand, Jessica Jislova oraz Baiba Bendika.