Dziesięć punktów Mąki na zakończenie Pucharu IBU w Martell

-
02
-
2020

We włoskim Martell zakończyły się zawody Pucharu IBU. W biegach pościgowych triumfowali Lars Helge Birkeland oraz Elisabeth Hoegberg. Z dwóch reprezentantek Polski tą lepszą znów okazała się Anna Mąka.

W związku z przeniesieniem zawodów z Arber, zawodnicy spędzili w Martell niemal dwa tygodnie. Bieg pościgowy był piątą i ostatnią konkurencją rozgrywaną w tym położonym na wysokości 1700m npm. włoskim ośrodku. Z Alpami w najlepszy możliwy sposób pożegnał się Lars Helge Birkeland, który odniósł swoje dziewiąte zwycięstwo w karierze na tym poziomie. Doświadczony Norweg pokonał na finiszu innego zawodnika doskonale znanego wszystkim z zawodów Pucharu Świata. Był nim Erik Lesser. Mistrz świata w tej specjalności sprzed pięciu lat przegrał z Birkelandem o pół sekundy. Na trzecim miejscu finiszował Lukas Fratzscher, który dzięki temu zbliżył się do prowadzącego w klasyfikacji Pucharu IBU Endre Stroemsheima na dystans trzech punktów. Norweg był dzisiaj piąty.

W biegu mężczyzn nie mieliśmy swojego reprezentanta, wśród kobiet na starcie stanęły Anna Mąka i Karolina Pitoń. Znów lepszą z tej dwójki okazała się Mąka, która po siedmiu karnych rundach dotarła do mety na 31. miejscu. Pitoń biegała osiem karnych rund i sklasyfikowana została na 48. miejscu.

Wygrała Elisabeth Hoegberg, która obroniła przewagę po sprincie. Szwedka wygrała z dużą, niemal minutową przewagą nad Jewgienią Pawłową z Rosji. Trzecia kolejna z Rosjanek Uliana Kajszewa, która na podium wdrapała się mimo dopiero 23. pozycji po biegu sprinterskim. Liderką cyklu zawodów, mimo absencji w czterech ostatnich biegach, w dalszym ciągu pozostaje Jekaterina Głazyrina.

Kolejnymi zawodami zaliczanymi do klasyfikacji generalnej Pucharu IBU będą Mistrzostwa Europy, które w dniach 26 lutego - 1 marca odbędą się w Raubiczach.