EYOF: Skrobiszewska najlepszą z Polek w sprincie

-
03
-
2022

Sprint kobiet był pierwszą biathlonową konkurencją Zimowego Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy w Vuokatti. Złoty medal wywalczyła Sara Andersson ze Szwecji. Z czwórki Polek najlepiej spisała się Barbara Skrobiszewska, która zajęła 14. miejsce.

Andersson wygrała z dużą przewagą. Mimo jednej karnej rundy wyprzedziła Klarę Vindisar ze Słowenii aż o 35 sekund. Szwedka prowadziła od startu do mety osiągając najlepsze czasy na każdym z kolejnych punktów pomiaru. Jej wygrana nie jest niespodzianką - 19-latka stawała już na podium seniorskiego Pucharu IBU, a podczas MŚJ w Soldier Hollow zdobyła złoto w biegu indywidualnym. To pierwszy złoty medal EYOF w biathlonowej rywalizacji kobiet dla Szwecji od 13 lat - w 2009 roku na Kubalonce wygrała Ingela Andersson.

Interesująco wyglądała walka o brązowy medal, trzy zawodniczki uzyskały bardzo zbliżony do siebie rezultat. Ostatecznie na najniższym stopniu podium stanęła kolejna ze Słowenek Kaja Zorc, która o dwie dziesiąte sekundy pokonała Sarę Scattolo z Włoch. Piąta Lea Zimmerman z Niemiec przegrała medal o pół sekundy. Cała trójka straciła do zwyciężczyni niewiele powyżej 40 sekund.

Dwa bezbłędne strzelania zaliczyła Barbara Skrobiszewska, co zaowocowało czternasta lokatą. Zawodniczka MKS Karkonosze Jelenia Góra zameldowała się na mecie z czasem gorszym od zwyciężczyni o niecałe dwie minuty. Dwie lokaty niżej sklasyfikowano Annę Nędzę-Kubiniec, której walkę o medale uniemożliwiły trzy karne rundy. Emilia Zasadna po pięciu niecelnych strzałach zajęła 44., a debiutująca na arenie międzynarodowej Dominika Leśniara została zdyskwalifikowana.