-
11
-
2022

Hanna Oeberg - była mistrzyni olimpijska, mistrzyni świata i mistrzyni Europy w biegu na 15km - wygrała tę konkurencję podczas zawodów Pucharu Świata w Kontiolahti. Z bardzo dobrej strony pokazała się Joanna Jakieła, która zajęła 28. miejsce i wywalczyła pierwsze punkty do klasyfikacji generalnej w karierze.

Po wtorkowym sukcesie Martina Ponsiluomy, w środę górą była jego życiowa partnerka Hanna Oeberg. Szwedka została pierwszą liderką PŚ w sezonie 2022/23 po zwycięstwie w biegu długim w Kontiolahti. Kluczem do ósmej wygranej w karierze był szybki bieg. Pod tym względem 27-latka ustępowała tylko swojej młodszej siostrze Elvirze, która jednak spudłowała aż trzykrotnie i zajęła dziewiąte miejsce. Hanna pozwoliła sobie na tylko jeden moment słabości. Pudło podczas ostatniego strzelania nie miało jednak żadnych konsekwencji. Nad drugą Ingrid Tandrevold uzyskała ponad pół minuty przewagi.

Dla Norweżki to powrót do czołówki po pamiętnej zapaści przed finiszem biegu pościgowego na igrzyskach olimpijskich. Zawodniczka z Oslo w ostatnim czasie również narzekała na problemy ze zdrowiem, z tego powodu nie oglądaliśmy jej podczas testów w Sjusjoen. Biegowo Tandrevold nie jest jeszcze w swojej najlepszej formie, pomimo bezbłędnego strzelania nie była w stanie zbliżyć się do Oeberg.

Na podium znalazła się jeszcze Lisa Vittozzi, o której dużo mówiło się przed sezonem w kontekście powrotu do wysokiej formy. Pierwszy start sezonu zdaje się te przewidywania potwierdzić. Włoszcze niewiele zabrakło do drugiego miejsca. Z jedną minuty kary z Tandrevold przegrała różnicą zaledwie trzech sekund.

O ile bieg mężczyzn na 20km obfitował w niespodzianki, o tyle w rywalizacji kobiet w pierwszej dziesiątce znalazły się same zawodniczki ze ścisłej czołówki. Czwarte miejsce - podobnie jak podczas igrzysk w Pekinie - wywalczyła Vanessa Voigt. Na pozycjach od piątej do ósmej znalazły się Julia Simon, Denise Herrmann, Marketa Davidova i Paulina Fialkova, dziewiąta była wspomniana wcześniej Elvira Oeberg, a pierwszą dziesiątkę zamknęła Norweżka w barwach Belgii Lotte Lie, dla której był to nowy rekord życiowy.

Nowym "Personal Best" po środowych zmaganiach w Kontiolahti może się również pochwalić Joanna Jakieła, która po dwóch bezbłędnych strzelaniach na półmetku zajmowała nawet miejsce w czołowej dziesiątce. Również trzecie strzelanie przyniosło zero po stronie strat, dwie kary posypały się podczas ostatniej wizyty na strzelnicy. Niecelne okazały się strzały nr 18 i 20. Trzynaście pucharowych punktów za 28. miejsce to i tak najlepsze osiągnięcie 23-latki w krótkiej historii startów w PŚ.

Pozostałe reprezentantki Polski zajęły miejsca poza punktowaną strefą. Kamila Żuk i Anna Mąka spudłowały pięciokrotnie i zostały sklasyfikowane na - odpowiednio - 67. i 71. miejscu. Natalia Sidorowicz z czterema minutami na kary uplasowała się na 78. miejscu.

Wszystkie cztery zawodniczki zobaczymy w czwartek podczas biegu sztafetowego. Trener Tobias Torgersen zdecydował się na zestawienie z Sidorowicz na pierwszej zmianie, Jakiełą na drugiej, Mąką na trzeciej i Żuk na czwartej. Początek zawodów o godzinie 13:35, transmisja w TVP Sport.