-
01
-
2023

W miniony weekend na obiekcie biathlonowym w Novym Meście na Morawach odbyły się zawody Pucharu Europy Centralnej, w których wystartowała liczna reprezentacja klubów z Polski. Pierwszego dnia zawodów zwycięstwo w swoim roczniku odniósł Igor Kusztal z MKS Karkonosze Jelenia Góra.

Puchar Europy Centralnej to jeden z regionalnych cykli zawodów współorganizowanych przez Międzynarodową Unię Biathlonu. Przed nami jeszcze starty w Osrblie (3-5 lutego) oraz w Jakuszycach (24-26 marca). Pierwsza odsłona miała miejsce w Novym Meście, udział w niej wzięło 170 zawodniczek i zawodników z kilkunastu klubów regionu.

W sobotę rywalizowano w biegach sprinterskich. Zwycięstwo w kategorii rocznika 2006 odniósł Igor Kusztal z MKS Karkonosze Jelenia Góra, który pomimo dwóch karnych rund wyprzedził Matyasa Menouska z Jilemnic o 24 sekundy. Wśród ich rówieśniczek lokaty w pierwszej dziesiątce zajęły Klaudia Niedurny (8. miejsce) i Martyna Prajsnar (10. miejsce ) z UKS Biathlon Chorzów. Ta sztuka nie udała się rywalizującym w ramach rocznika 2007 Anicie Zwolińskiej, Justynie Sinkiewicz oraz Oliwii Suchy, które uplasowały się na lokatach 11.-13.

W sprincie juniorów młodszych blisko podium był Kacper Brzóska, który z 46 sekundami straty do Daniela Maluska z Novego Mesta zajął czwarte miejsce. Zawodnik UKS Biathlon Chorzów spudłował dwukrotnie, wszyscy wyprzedzający go rywale mieli na swoim koncie tylko jedną karną rundę. Fabian Suchodolski, który ma za sobą już debiut w seniorskim Pucharze IBU, tym razem spudłował aż czterokrotnie i w stawce 38 zawodników sklasyfikowany został na 14. pozycji. Zawodników z Polski można jeszcze było wypatrzeć na listach wynikowych wśród juniorek młodszych - najwyżej uplasowała się Dominika Leśniara (12. miejsce) - oraz juniorów - gdzie najlepszym z Biało-Czerwonych był Wojciech Jasiński (8. miejsce).

Drugiego dnia zmagań rozegrano biegi ze startu wspólnego. Wśród szesnastolatek z dobrej strony zaprezentowała się Justyna Sinkiewicz z UKN Melafir Czarny Bór, która z pięcioma karnymi rundami wywalczyła piątą lokatę. Do Lucie Jandurovej z Jilemnic straciła nieco ponad dwie minuty. Jeszcze nieco lepiej wypadła rywalizująca w kategorii do lat 17 Klaudia Niedurny, która finiszowała jako czwarta, zaś na szóstym miejscu sklasyfikowano Martynę Prajsnar. Rywalizujący w tej samej kategorii wiekowej wśród mężczyzn Jakub Bednarek był dziewiąty (Igor Kusztal nie ukończył biegu).

Swoich przedstawicieli w pierwszej dziesiątce mieliśmy również w mass starcie juniorów młodszych. Fabian Suchodolski po strzelaniu w postawie leżąc był bezbłędny, ale cztery kary w stójce sprawiły, że zamiast na podium ukończył bieg na piątej lokacie z nieco ponad minutową stratą do zaliczającego drugie zwycięstwo Daniela Maluska. Ósme miejsce zajął Kacper Brzóska, który podobnie jak Suchodolski wszystkie swoich pięć niecelnych strzałów oddał w postawie stojąc. Biegi ze startu wspólnego w TOP10 ukończyli również juniorka młodsza Dominika Leśniara (10. miejsce) oraz juniorzy Wojciech Jasiński (7. miejsce) oraz Bartosz Pikulski (9. miejsce).