-
02
-
2020

W Martell odbyły się w sobotę biegi sprinterskie zaliczane do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Zwycięstwa odnieśli Jeremy Finello ze Szwajcarii oraz Elisabeth Hoegberg ze Szwecji. Spośród reprezentantów Polski najlepszy wynik uzyskała Anna Mąka.

Jako pierwsi na trasach położonych na wysokości 1700m nad poziomem morza zaprezentowali się mężczyźni. W stawce 93 zawodników najlepszy okazał się Jeremy Finello, który jako jedyny z ścisłej czołówki był w stanie strącić wszystkie dziesięć celów. Dla 27-letniego Szwajcara są to pierwsze w karierze wygrane zawody Pucharu IBU. Uzyskał on 19 sekund przewagi nad Saidem Karimullą Khalilim z Rosji. Skład podium uzupełnił doświadczony Lars Helge Birkeland z Norwegii.

Słabo zaprezentowali się dwa byli mistrzowie świata z Niemiec. Erik Lesser był dziewiąt, natomiast Simon Schempp po aż trzech pudłach został sklasyfikowany dopiero na 26. pozycji.

Żaden z reprezentantów Polski nie zakwalifikował się do biegu pościgowego. Mateusz Janik z trzema karnymi rundami zajął 67. miejsce. Siedem lokat niżej uplasował się Marcin Szwajnos, który spudłował czterokrotnie. Pięć karnych rund zmuszony był pokonać Tomasz Jakieła. Sklasyfikowany został na 80. pozycji.

Lepiej spisały się polskie biathlonistki. Anna Mąka miała nawet szanse na bardzo dobry rezultat, bo po pierwszym bezbłędnym strzelaniu mieściła się w pierwszej dziesiątce. Dwa niecelne strzały w stójce zepchnęły ją na 28. miejsce. W biegu pościgowym wystartuje również mająca ostatnio problemy zdrowotne Karolina Pitoń, która po trzech karnych rundach zajęła 48. lokatę.

Żeby liczyć się w walce o wygraną trzeba było strzelać bezbłędnie. To udało się wszystkim trzem pierwszym biathlonistkom. Wygrała doświadczona Elisabeth Hoegberg ze Szwecji, która o 19 sekund wyprzedziła Synnoeve Solemdal z Norwegii. Na podium towarzyszyła im Julia Żurawok z Ukrainy.