-
12
-
2022

Konrad Badacz powrócił na fotel lidera klasyfikacji generalnej Pucharu IBU Juniorów. Polak wygrał bieg ze startu wspólnego (mass start 60) kończący kilkudniowe zmagania w Martell. Dobry występ zaliczyli również pozostali Biało-Czerwoni.

Badacz od początku wyścigu zajmował miejsca w czołówce. Po pierwszym bezbłędnym strzelaniu był drugi ustępując tylko Władysławowi Czycharowi z Ukrainy. Na drugie strzelanie wbiegał już jako lider rywalizacji. Polak doskonale poradził sobie z presją i na półmetku z zerem na koncie prowadził z przewagą pięciu sekund nad Hansem Koellnerem z Niemiec.

Pierwszy i - jak się później okazało - jedyny błąd na strzelnicy Badacz popełnił podczas trzeciego strzelania. Do celu nie trafił piętnasty strzał. Po przebiegnięciu karnej rundy Polak wybiegł na trasę na drugim miejscu ze stratą dwóch sekund do Stepana Kinasza z Ukrainy. Na kolejnym punkcie pomiaru czasu liderem znów był jednak biathlonista z Polski. Podczas ostatniego strzelania Badacz przypieczętował swoją dominację nad rywalami i po uporaniu się z wszystkimi krążkami wybiegł na finałowe okrążenie z zapasem ponad 20 sekund nad Koellnerem.

Niemiec nie był w stanie zniwelować strat, dwudziestosekundowa różnica utrzymała się do mety. Dla 19-latka z MKS Karkonosze Jelenia Góra to druga wygrana w ten weekend - w czwartek triumfował w sprincie. Dotychczasowy lider klasyfikacji generalnej Pucharu IBU Juniorów Elia Zeni finiszował jako trzeci, co oznacza, że na pierwsze miejsce w ogólnej punktacji awansował Badacz.

Z bardzo dobrej strony pokazali się również pozostali Polacy. Do ostatnich metrów o miejsce w czołowej dziesiątce walczył Kacper Brzóska. Ostatecznie zawodnik UKS Biathlon Chorzów do mety dotarł jako czternasty. Lokatę niżej uplasował się Hubert Matusik. Obaj trafili 19 z 20 oddanych strzałów. W drugiej dziesiątce sklasyfikowano jeszcze Fabiana Suchodolskiego, który z czterema karnymi rundami na koncie finiszował siedemnasty. Pucharowe punkty wywalczyli również Grzegorz Galica (6 karnych rund, 37. miejsce) oraz Jakub Potoniec (5 karnych rund, 38. miejsce).

W przyszłym tygodniu rywalizacja w Pucharze IBU Juniorów przeniesie się do Austrii. W Obertilliach rozegrane zostaną biegi indywidualne, sztafety mieszane i sprinty.