-
01
-
2023

Zawody Pucharu IBU w Osrblie z punktu widzenia polskiego kibica nie zaczęły się zbyt dobrze. Żadna z trzech reprezentantek Polski nie zdołała awansować do finału supersprintu. Konkurencję wygrała Maren Kirkeeide, która objęła dzięki temu przewodnictwo w klasyfikacji generalnej cyklu.

Na starcie porannych kwalifikacji stanęło 76 zawodniczek, czołowa trzydziestka otrzymała przepustkę do finałowej rozgrywki, która planowano jest na godzinę 11:50. W tym gronie zabrakło Polek, które w komplecie zajęły miejsca w piątej dziesiątce. Magda Piczura z jedną karą uplasowała się na 43. pozycji, dwie lokaty niżej sklasyfikowano Dominikę Bielecką, która spudłowała trzykrotnie, natomiast Kamila Cichoń z jedną karną rundą na koncie zajęła 50. miejsce.

Czołowe lokaty w kwalifikacjach wywalczyły młode zawodniczki - wygrała 23-letnia Anna Juppe z Austrii, która o sześć sekund wyprzedziła cztery lata młodszą Sarę Andersson ze Szwecji. Trzeci czas uzyskała dwudzietoletnia reprezentantka Włoch Martina Trabucchi.

Choć trudno w to uwierzyć zawody wygrała jeszcze młodsza od tej trójki Maren Kirkeeide. Wciąż jeszcze 19-letnia Norweżka przy równej liczbie pudeł wyprzedziła swoją rodaczkę Fridę Dokken aż o 24 sekundy. Na najniższym stopniu podium stanęła Francuzka Fany Bertrand, dla której to pierwsze seniorskie podium w karierze.

Kirkeeide, dla której to druga wygrana w sezonie, wskoczyła na pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu IBU. Gilonn Guigonnat z Francji, która dzisiaj zajęła tylko 22. miejsce, traci do niej 14 punktów.