Ostatni dzień juniorskich zawodów w Obertilliach

-
12
-
2022

Ostatniego dnia Pucharu IBU Juniorów w Obertilliach zwycięstwa odnieśli Nicolo Batemps z Włoch oraz Anaelle Bondoux z Francji. Polacy przetrzebieni chorobami, ale Fabian Suchodolski i Hubert Matusik zadbali, żebyśmy mogli się cieszyć z niezłych rezultatów w sprincie.

Na starcie zabrakło m. in. lidera klasyfikacji generalnej Korada Badacza, który nienajlepiej czuł się już podczas środowej rywalizacji w biegu indywidualnym. Jego absencja spowodowała, że na pierwsze miejsce w generalce awansował dzisiejszy zwycięzca Nocolo Batemps. Długo wydawało się, że sprint padnie łupem mającego już za sobą udane starty w Pucharze Świata Lovro Planko. Słoweniec mimo dwóch pudeł dobrych kilkanaście minut utrzymywał się na pozycji lidera. Batemps, który do rywalizacji przystąpił z numerem 113, strzelał bezbłędnie i wyprzedził rywala o 8 sekund.

Trzecie miejsce w sprincie zajął Jacques Jeffries z Francji, który do zwycięzcy stracił 24 sekundy. Ósmy czas dnia uzyskał Hans Koellner i on jako drugi wyprzedził Konrada Badacza w klasyfikacji generalnej Pucharu IBU Juniorów. Polak zakończy rok 2023 na trzecim miejscu ze stratą 2 punktów do Koellnera i 24 oczek do Batempsa.

Badacza na starcie biegu sprinterskiego godnie zastąpił Fabian Suchodolski. Zawodnik UKS Biathlon Chorzów nieźle zaprezentował się na trasie i gdyby nie karna runda w stójce to miał szanse nawet na pierwszą dziesiątkę. Ostatecznie ze stratą minuty i 11 sekund zajął 18. miejsce. Cztery lokaty niżej uplasował się Hubert Matusik, który już po raz trzeci w tym sezonie zachował czyste konto na strzelnicy. Jego końcowy czas był słabszy od Suchodolskiego tylko o 12 sekund. Trzeci z naszych reprezentantów Kacper Brzóska spudłował trzykrotnie i w zajął 44. miejsce w stawce 120 zawodników.

Nieco gorzej wypadły polskie juniorki, wśród których tym razem najlepsza była Emilia Zasadna. Zawodniczka reprezentująca klub z Czarnego Boru biegała dwie karne rundy i uzyskała 49. rezultat. W szóstej dziesiątce sklasyfikowane zostały Amelia Liszka (3 karne rundy, 54. miejsce), Klaudia Topór (2 karne rundy, 55. miejsce) oraz Anna Nędza-Kubiniec (6 karnych rund, 60. miejsce). Oliwia Arendarczyk oddała cztery niecelne strzały i ukończyła bieg na 92. lokacie.

Bieg sprinterski kobiet wygrała Annaelle Bondoux, co można oceniać w kategorii pewnej niespodzianki. Francuzka kilka dni wcześniej w biegu indywidualnym była dopiero pięćdziesiąta, a w biegu na 7,5km wygrałą z przewagą aż 20 sekund nad faworytkami Anną Andexer i Marie Cloetens. Austriaczka i reprezentantka Belgii to dwie najlepsze zawodniczki klasyfikacji generalnej cyklu. Po zawodach w Obertilliach lepsza o 10 punktów jest Cloetens, w ostatnim biegu tego roku minimalnie lepszy czas miała jednak Andexer i to ona sklasyfikowana została na drugim miejscu.