Pierwsze starty naszych juniorów w Pokljuce

-
01
-
2022

Pierwsze biegi Pucharu IBU Juniorów w Pokljuce nie okazały się szczególnie udane dla reprezentantów Polski, którzy nie powiększyli swojego dorobku punktowego. Sprinty wygrali Jonas Marecek z Czech oraz Hannah-Michelle Herrmann z Niemiec.

W rozgrywanym do południa biegu mężczyzn z bardzo dobrej strony pokazał się startujący do tej pory w zawodach seniorskiego Pucharu IBU Jonas Marecek. Czech spudłował tylko raz i wygrał z przewagą 22 sekund nad Aleksandrem Korniewem. Rosjanin był o trzy sekundy lepszy w biegu, ale zaliczył jedną karną rundę więcej. W ramach pocieszenia został nowym liderem klasyfikacji generalnej Pucharu IBU Juniorów. Korniew na pierwszym miejscu zmienił nieobecnego w Pokljuce Jana Guńkę. Na trzecim miejscu uplasował się Michele Molinari z Włoch, który stracił 33 sekundy do Marecka. Czwarty na mecie Alekksiej Zubarew z Rosji zanotował czas gorszy od zwycięzcy już o ponad minutę.

Najlepszym z reprezentantów Polski okazał się Fabian Suchodolski, który w stawce ponad stu zawodników zajął 45. miejsce. Zawodnik UKS Biathlon Chorzów rozpoczął od siódmego miejsca po pierwszym strzelaniu. Niestety w stójce zaliczył karną rundę, a na dodatek na kolejnych okrążeniach notował gorsze czasy biegu i wypadł ze strefy punktowanej. Wojciech Janik z czterema karnymi rundami na koncie finiszował z 51. czasem. Po sąsiedzku - na miejscach 62.-63. - sklasyfikowano Kacpra Brzóskę i Huberta Matusika. Pierwszy z nich spudłował trzykrotnie, drugi biegał dodatkowe 300 metrów. Bezpośrednio po sobie na liście wyników wylądowali również debiutanci Kamil Cedzidło i Szymon Jedziniak, którzy zajęli lokaty 78.-79. Obaj trafiali z 50% skutecznością. Najsłabiej na strzelnicy zaprezentował się Bartosz Penkała, który karną rundę pokonywał sześciokrotnie i zajął 82. miejsce.

W biegu juniorek na dystansie 7,5km najwyżej z Biało-Czerwonych uplasowała się debiutująca na arenie międzynarodowej Emilia Zasadna, która zajęła 50. pozycję. Zawodniczka z Czarnego Boru spudłowała aż czterokrotnie. Jedno pudło mniej zaliczyła powołana w ostatniej chwili Wiktoria Celczyńska z AZS AWF Katowice, którą sklasyfikowano na 55. miejscu. Barbara Skrobiszewska po pięciu karnych rundach uzyskała 60. rezultat dnia, kolejne dwie lokaty zajęły Julia Tomasiak (dwa pudła) i Amelia Liszka (pięć pudeł), zaś Zuzanna Sadownik (cztery pudła) ukończyła zawody na 65. pozycji.

Zawody zdominowały zawodniczki z Niemiec, które zajęły cztery czołowe lokaty. Wygrała Hanna-Michelle Herrmann o niecałą sekundę przed Seliną Grotian. Trzecia była Luise Mueller, a czwarta Johanna Puff - obie straciły już ponad minutę do zwyciężczyni. Liderką klasyfikacji generalnej pozostała Sara Scattolo z Włoch, która w Pokljuce zajęła dziewiąte miejsce.

Dokończenie zawodów od piątku - wówczas ponownie rozegrane zostaną sprinty. Na sobotę zaplanowano biegi sztafet mieszanych.