Podsumowanie X edycji "Celuj w Igrzyska"

Opublikowano
23
-
03
-
2020

Styczeń 2011 roku – wtedy w Jakuszycach premierę miały zawody„Celuj w Igrzyska”. Wówczas rywalizowano tylko w dwóch kategoriach wiekowych - junioramłodszego oraz młodzika -  a listy startowezgromadziły niewiele ponad 80 uczestników. Inicjatorzy powstania tego cykluimprez marzyli o tym, by w przyszłości był on miejscem wykuwania siębiathlonowych talentów. Z perspektywy 10 lat uznać należy, że to marzenie udałosię zrealizować.

Dzisiaj „Celuj w Igrzyska” są flagowym produktem Polskiego Związku Biathlonu, które każdego roku gromadzą na starcie grubo 250 startujących. Młodzi zawodnicy doskonale wiedzą, że udane starty na krajowym podwórku stanowią przepustkę do reprezentowania kraju na arenie międzynarodowej oraz są podstawą do znalezienia się w kadrze. Przykładów na to by po wygranych w „Celuj w Igrzyska” zaistnieć w reprezentacji przybywa z roku na rok.

Podobna przyszłość czeka zapewne również triumfatorówjubileuszowej, dziesiątej edycji cyklu. Ta odróżniała się od poprzednich jednąważną zmianą regulaminową. Śladem Pucharu Świata postanowiono wprowadzić zasadęo odliczaniu najgorszych rezultatów. Ze względu na zbieżność terminów imprezkrajowych i międzynarodowych reprezentanci kraju często nie mieli szans nazwycięstwo w klasyfikacji generalnej. W niej wygrywali bowiem ci, którzyzaliczali wszystkie starty. Od tego sezonu do końcowej punktacji kategoriijuniorskich zaliczanych jest 5 z 7 wyników.

Pierwszym beneficjentem nowych zasad okazał się Jan Guńka,który ze względu na udział w zgrupowaniu przed Mistrzostwami Świata Juniorówopuścił drugie zawody w Kościelisku. W pozostałych startach odniósł trzyzwycięstwa i dwukrotnie był drugi, co z dorobkiem 288 punktów na 300 możliwychdo wywalczenia pozwoliło wygrać mu klasyfikację wśród juniorów. Dla zawodnikaBKS WP Kościelisko to już drugi triumf w „Celuj w Igrzyska”. Dwa lata temu byłnajlepszy ex equo z Marcinem Zawołem wśród młodzików. Drugie miejsce wklasyfikacji generalnej ze stratą 46 punktów do Guńki zajął Wojciech Janik, dlaktórego był to ostatni rok startów w „CWI”. 20-latek z Czarnego Boru kończy jejako rekordzista pod względem wygranych biegów. W sumie we wszystkichkategoriach wiekowych zwyciężał aż szesnaście razy, z czego dwukrotnie wminionej edycji.

Nowy regulamin wyłaniania zwycięzców klasyfikacji generalnych przydał się również wśród juniorek. Klaudia Topór z BKS WP Kościelisko, która wygrałaby stosując zasady funkcjonujące w poprzednich edycjach „Celuj w Igrzyska” w tegorocznej była dopiero trzecia. Więcej punktów zgromadziły bowiem Patrycja Stanek i Wiktoria Celczyńska. Obie uczestniczki MŚJ wygrały po razie, Stanek w pozostałych czterech zaliczanych biegach była druga i to ona została najlepszą juniorką w sezonie 2019/20. Daria Gembicka, która wygrała trzykrotnie, wystartowała tylko w czterech biegach i w klasyfikacji końcowej była zaledwie piąta. Zawodniczka UKS Lider Katowice jest rekordzistką „Celuj w Igrzyska” pod względem miejsc w czołowej trójce. We wszystkich kategoriach wiekowych na podium stawała do tej pory aż 28 razy.

Po dwóch latach przerwy statuetkę zwycięzcy „Celuj wIgrzyska” ponownie wywalczył Konrad Badacz. W latach 2016-2017 zostawałnajlepszym młodzikiem młodszym, w tym roku nie miał sobie równych wśródjuniorów młodszych. W pięciu startach odniósł aż cztery zwycięstwa, a raz byłdrugi. Do kompletu punktów zabrakło mu więc tylko sześciu „oczek”. Drugiemiejsce w klasyfikacji generalnej wywalczył Hubert Matusik, który przez całysezon prezentował równą formę i za każdym razem meldował się na podium.

Do ostatniego biegu ważyły się losy końcowego zwycięstwa wkategorii juniorek młodszych. To przypadło ostatecznie Aleksandrze Puto z BKSWP Kościelisko, która o 9 punktów wyprzedziła Barbarę Skrobiszewską z MKSKarkonosze Jelenia Góra. Blisko tej dwójki była jeszcze Patrycja Mecler z UKSStatimy Biathlon Team, której do drugiego miejsca zabrakło ledwie trzech punktów.Tylko cztery starty zaliczyła Anna Nędza-Kubiniec. Każdy z nich kończyła jednakwygraną, co w klasyfikacji generalnej dało jej piąte miejsce.

Wśród młodzików, a więc zawodników urodzonych w latach 2005-2006ponownie byliśmy świadkami rywalizacji Michała Szatkowskiego i Jakuba Potońca,którzy we wszystkich czterech startach zajmowali dwa pierwsze miejsca.Stosunkiem 3:1 lepszy okazał się zawodnik MKS Karkonosze Jelenia Góra, któryzrewanżował się tym samym za zeszłoroczną porażkę. Drugą wygraną z rzędu może siępochwalić Klaudia Niedurny z UKS Statima Biathlon Team. Rok temu współdzieliłanagrodę wśród młodziczek młodszych z Oliwią Arendarczyk, w tegorocznej edycjitriumfowała samotnie w gronie młodziczek.

Żadnych wątpliwości nie zostawili triumfatorzy generalek wśród najmłodszej kategorii. Grzegorz Galica z BKS WP Kościelisko i Oliwia Suchy z UKS Statima Biathlon Team odnieśli komplet czterech zwycięstw. Być może za dziesięć lat przy okazji kolejnego jubileuszu to właśnie te nazwiska będą na czele wszystkich statystyk „Celuj w Igrzyska”.

Układ sił wśród klubów pozostał w dużej mierze niezachwiany. Zdecydowanie najwięcej punktów podobnie jak w czterech poprzednich edycjach „Celuj w Igrzyska” wywalczyły kluby z Czarnego Boru, Kościeliska, Jeleniej Góry i Chorzowa. Wygrał po raz pierwszy UKN Melafir, który jako jedyny punktował w każdej z ośmiu kategorii. Warte odnotowania powroty do czołowej dziesiątki w wykonaniu UKS G8 Bielany oraz UKS Lider Katowice.

PEŁNE KLASYFIKACJE

No items found.