-
01
-
2022

Sverre Dahlen Aspenes został mistrzem Europy w biegu indywidualnym. Norweg w pierwszej konkurencji zawodów w Arber wyprzedził Antona Babikowa i Matthiasa Dorfera. Najlepszym z Polaków był Wojciech Filip.

Norwegowie należeli do grona kandydatów do zwycięstwa w środowym biegu na 20km. W pierwszej kolejności wymieniano jednak utytułowanych Johannesa Dale, Erlenda Bjoentegaarda czy świetnie radzących sobie w zawodach Pucharu IBU Alexandra Andersena czy Havarda Bogetveita. Gdy wszyscy oni zawiedli - zwłaszcza na strzelnicy - norwescy kibice mogli dzisiaj liczyć na Sverre Dahlena Aspenesa, który strzelał bezbłędnie i odniósł swój życiowy sukces. Do tej pory było nim drugie miejsce w sprincie w Idre na inaugurację tegorocznych zmagań w Pucharze IBU. Na najwyższym stopniu podium seniorskich zawodów 24-latek jeszcze nigdy nie stał, choć w swoim dorobku miał już złoto MŚJ w biegu pościgowym z 2018 roku. Aspenes jest czwartym Norwegiem, który zdobył złoto ME w biegu na 20km. W 1994 roku wygrał Tor Espen Kristiansen, w 2006 Alexander Os, a w 2007 Egil Gjelland.

W Arber Norweg pokonał nie byle kogo, bo Antona Babikowa. Rosjanin ledwie tydzień temu wygrał bieg indywidualny podczas zawodów Pucharu Świata w Anterselwie. W środę ponownie strzelał bezbłędnie, ale z Aspenesem przegrał o 11 sekund. Brązowy medal wywalczył Matthias Dorfer, dla którego to pierwszy tak udany występ od trzech sezonów. Reprezentant gospodarzy wyprzedził Oscara Lombardota o prawie pół minuty. Zarówno Niemiec, jak i junior z Francji oddali dwadzieścia celnych strzałów.

Z czwórki Polaków najwyżej sklasyfikowano Wojciecha Filipa. To efekt dobrego strzelania i tylko dwóch minut kary doliczanych do czasu biegu. A ten nie należał do najlepszych, stąd jedynie 53. miejsce. Andrzej Nędza-Kubiniec i Łukasz Szczurek dystans 20km pokonali dwie minuty szybciej od Filipa, ale za tu spudłowali pięciokrotnie. W efekcie sklasyfikowano ich na miejscach 65. i 69. Przemysław Pancerz po sześciu niecelnych strzałach uplasował się na 85. pozycji.