-
02
-
2022

Tereza Vobornikova została w Soldier Hollow mistrzynią świata juniorek w sprincie. Czeszka wyprzedziła Rebeccę Passler z Włoch i Lise Marię Spark. Polki zajęły miejsca w czwartej i na początku piątej dziesiątki.

Do tej pory Czeszki w historii startów na MŚJ mogły się pochwalić dwoma złotymi medalami w kategorii juniorek. W 2009 roku triumfowała sztafeta w składzie Veronika Vitkova, Veronika Zvaricova, Gabriela Soukalova, dziewięć lat później w biegu pościgowym wygrała Marketa Davidova. Autorką trzeciego sukcesu jest Tereza Vobornikova, dla której obecny sezon jest przełomowy. 22-latka przebiła się do składu pierwszej reprezentacji i zadebiutowała w igrzyskach, gdzie była jedną z najmłodszych startujących. Doświadczenia zdobyte w zmaganiach o olimpijskie medale zaprocentowały w Soldier Hollow. Czeszka zmagania za oceanem rozpoczęła od brązowego medalu w biegu długim. W sprincie odniosła minimalne zwycięstwo.

Druga na mecie Renate Passler przegrała z Vobornikovą o zaledwie cztery dziesiąte sekundy. Sukces Czeszka zawdzięcza świetnej dyspozycji biegowej na ostatnim okrążeniu. Po wybiegnięciu z karnej rundy późniejsza zwyciężczyni traciła do bezbłędnej Włoszki aż czternaście sekund. W walkę o zwycięstwo uwikłana była jeszcze Lisa Maria Spark. Niemka polowała na swój drugi złoty medal tych mistrzostw. Ostatecznie skończyła zawody na trzeciej lokacie, do dubletu zabrakło czterech i pół sekundy.

Bez medalu musiały obejść się Norweżki. Frida Dokken zajęła czwarte, a Aasne Skrede szóste miejsce. Przedzieliła je Beatrice Trabucchi z Włoch. W czołowej dziesiątce - na siódmym miejscu - znalazła się jeszcze inna Włoszka Hannah Auchentaller. Reprezentantki tego kraju wyrastają na faworytki przyszłotygodniowego biegu sztafetowego.

Polki nie zaprezentowały pełni swoich umiejętności. Daria Gembicka i Patrycja Stanek zaliczyły po trzy karne rundy i zajęły odpowiednio 33. i 40. miejsce. Klaudia Topór strzelała lepiej, bo pokonywała jedynie 150 metrów dodatkowego dystansu, ale jej dyspozycja biegowa nie pozwoliła na nic więcej niż 41. lokata. Przed naszymi zawodniczkami szansa na poprawienie tych pozycji w biegu pościgowym. Ten zaplanowano na niedzielę na godzinę 23:20 czasu polskiego.