Puchar IBU w Osrblie: Trzy Polki w TOP40

-
01
-
2022

W piątek w Osrblie biathlonistki rywalizowały w sprincie. Zawody zaliczane do klasyfikacji generalnej Pucharu IBU wygrała Camille Bened z Francji. Najlepsza z Polek, Kinga Zbylut, zajęła 25. miejsce. W czołowej czterdziestce znalazły się jeszcze Magdalena Gwizdoń i Joanna Jakieła.

Bened to pięciokrotna mistrzyni świata juniorek - jeden z tych tytułów wywalczyła trzy lata temu podczas czempionatu w Osrblie. Słowacki ośrodek ponownie okazał się szczęśliwy dla Francuzki, która odniosła w piątek swój największy sukces seniorski wygrywając w zawodach Pucharu IBU. 21-latka najlepiej połączyła bezbłędne strzelanie z bardzo szybkim biegiem i o 13 sekund wyprzedziła Jewgienię Burtasową z Rosji, która została jednak nową liderką klasyfikacji generalnej. Trzecia była kolejna Rosjanka Natalai Gerbułowa, która uzyskała czas gorszy od zwyciężczyni o 18 sekund.

Tuż za podium uplasowała się Gilonne Guigonnat, zaś na piątym miejscu sklasyfikowano największą sensację piątkowych zmagań, czyli Amandę Lightfoot z Wielkiej Brytanii. Cała wymieniona czołówka strzelała bezbłędnie.

Ta sztuka nie udała się reprezentantkom Polski. Kinga Zbylut po pierwszym dobrym strzelaniu była dwunasta, ale pudło w stójce zepchnęło ją do trzeciej dziesiątki. Finalnie Polka znalazła się na 25. pozycji.  Magdalena Gwizdoń z identycznym wynikiem strzelania zajęła 34. lokatę. Dla obu są to najlepsze tegoroczne osiągnięcia w zawodach Pucharu IBU.

Trzy pucharowe punkty za 38. miejsce do swojego dorobku doliczyć może Joanna Jakieła, która biegała dwie karne rundy. W biegu pościgowym nie zobaczymy Kamili Cichoń, która finiszowała z 63. czasem. Zawodniczka IKN Górnik Iwonicz-Zdrój spudłowała raz.

Silny wiatr sprawił, że zaplanowany na godzinę 13:30 sprint mężczyzn w ramach Pucharu IBU w Osrblie został najpierw przesunięty o pół godziny, a po kolejnym zebraniu jury przełożony na sobotę. Nowy termin rozegrania biegu na 10km mężczyzn to sobota godzina 10:30. Bieg pościgowy kobiet przesunięty został na 13:45, rywalizacja mężczyzn w tej konkurencji ostatecznie się nie odbędzie.