-
08
-
2022

Klaudia Topór zajęła czternaste miejsce w supersprincie juniorek podczas pierwszego dnia MŚ w biathlonie na nartorolkach, które rozgrywane są w Ruhpolding. Z kolei Wojciech Janik finiszował na osiemnastej pozycji.

Jako pierwsi na Chiemgau Arena zaprezentowali się mężczyźni. Liczyliśmy, że Wojciech Janik co najmniej powtórzy swoje osiągnięcie sprzed roku, gdy w finale supersprintu zajął ósme miejsce. W Ruhpolding na przeszkodzie w walce o czołowe lokaty stanęła skuteczność strzelecka. Zawodnik AZS AWF Wrocław zaliczył aż osiem niecelnych strzałów i praktycznie przez cały bieg zajmował lokaty na pograniczu drugiej i trzeciej dziesiątki. Przed ostatnim okrążeniem Polak zajmował 21. miejsce, ale przed metą wyprzedził jeszcze trzech rywali i zajął ostatecznie 18. pozycję.

Wygrał Maksim Fomin z Litwy, który jako jedyny w stawce zachował czyste konto na strzelnicy. 21-latek z Wisaginii od drugiego strzelania pokonywał dystans w pojedynkę. Na mecie zameldował się 21 sekund przed srebrnym medalistą. To pierwszy medal reprezentacji Litwy w historii nartorolkowych MŚ.

Jako drugi finiszował Fabian Kaskel z Niemiec, który spudłował trzykrotnie. Po brąz sięgnął Maxime Germain  - zawodnik z USA zaliczył pięć karnych rund i o sekundę wyprzedził uznawanego za jednego z głównych kandydatów do zwycięstwa Tomasa Mikyskę z Czech.

Po chwili przerwy w szranki stanęło trzydzieści najlepszych juniorek uprzednio rozegranych kwalifikacji. W tym gronie znalazła się Klaudia Topór, która przed ostatnim strzelaniem mogła liczyć na miejsce w czołowej dziesiątce. Po trzech wizytach na strzelnicy, w których spudłowała tylko raz, była dziewiąta. Dwie karne rundy podczas finałowej próby strzeleckiej zepchnęły ją na czternastą lokatę. Do zwyciężczyni Polka straciła minutę i 47 sekund.

Po złoto sięgnęła zawodniczka gospodarzy – Selina Marie Kastl. Z trzema pudłami wyprzedziła mistrzynię EYOF z Vuokatii Lenę Repinc ze Słowenii różnicą 26 sekund. Trzecie miejsce i brązowy medal wywalczyła Lora Hristova z Bułgarii.

Piątek w Ruhpolding ponownie upłynie pod znakiem supersprintów. Tym razem o medale w tej konkurencji powalczą seniorzy i seniorki. Kwalifikacje z udziałem pięciorga reprezentantów Polski od godziny 10:30, finały od 15:10. Juniorzy do rywalizacji powrócą w sobotę, gdy zmierzą się w sprincie.