-
03
-
2022

W szwajcarskim Lenzerheide rozpoczęły się zawody zaliczane do klasyfikacji Pucharu IBU. W czwartkowych biegach sprinterskich w czołowej czterdziestce znaleźli się Joanna Jakieła, Magda Piczura oraz po raz pierwszy w karierze Wojciech Skorusa.

Jako pierwsi na trasie w Lenzerheide pojawili się mężczyźni. W czwartkowe przedpołudnie widać było, że Johannes Dale nie próżnował i za cel postawił sobie powrót do pierwszej reprezentacji. Wicemistrz świata z ubiegłego roku doprowadził się do takiej formy, że wręcz znokautował rywali. Mimo jednej karnej rundy wygrał z przewagą 22 sekund nad swoim rodakiem Endre Stroemhseimem. Jeszcze tylko trzeci na mecie Lukas Fratzscher z Niemiec stracił mniej niż minutę - pozostali ponieśli już większe straty.

W klasyfikacji generalnej cyklu na prowadzeniu pozostał siódmy w Lenzerheide Erlend Bjoentegaard, który na cztery biegi przed końcem sezonu ma 58 punktów nad Haavardem Bogetveitem. Kolejne dwie lokaty zajmują nieobecni w Szwajcarii Sverre Aspenes oraz Alexander Andersen. Najlepszy biathlonista spoza Norwegii zajmuje piąte miejsce, jest nim Fratzscher.

Czwartym Polakiem, który jest klasyfikowany w generalce został w czwartek Wojciech Skorusa. Zawodnik BKS WP Kościelisko z jedną karną rundą na koncie zajął 40. miejsce i wywalczył swój pierwszy pucharowy punkt w karierze. Cztery lokaty niżej również z jednym pudłem na koncie uplasował się Andrzej Nędza-Kubiniec. Pozostali dwaj nasi reprezentanci nie popisali się skutecznością strzelecką. Wojciech Filip z czterema karnymi rundami zajął 66. pozycję, Tomasz Jakieła po aż sześciu niecelnych strzałach sklasyfikowany został dwie lokaty wyżej.

W biegu kobiet na na starcie stanęło tylko 69 zawodniczek. Najlepsza z tego grona okazała się Michela Carrara, która mimo jednej karnej rundy wygrała z przewagą dziewięciu sekund nad najgroźniejszymi rywalkami. Dla Włoszki - mistrzyni świata juniorek w sprincie z 2017 roku - zwycięstwo w zawodach seniorskiego Pucharu IBU to najlepszy wynik w karierze.

O drugie miejsce starły się Karoline Erdal i Caroline Colombo. Lepsza o zaledwie jedną dziesiątą sekundy była Norweżka. Zespołowo lepiej wypadły jednak Francuzki - czwarta była Sophie Chauveau, siódma Gilone Guigonnat, a ósma Lou Jeanmonnot.

Najlepszy rezultat w sezonie zaliczyła Joanna Jakieła, która po pierwszym bezbłędnym strzelaniu plasowała się na dziewiątym miejscu. Karna runda w stójce spowodowała spadek do drugiej dziesiątki. Polka sklasyfikowana została na 18. miejscu ze stratą minuty i 34 sekund do zwyciężczyni. Pucharowe punkty wywalczyła również Magda Piczura, która dzięki bezbłędnemu strzelaniu uplasowała się na 28. pozycji.

Nieco słabiej poszło Natalii Tomaszewskiej i Kamili Cichoń. Pierwsza po jednej karnej rundzie dotarła do mety z 42. czasem, druga biegała dodatkowe 300m i ukończyła bieg na 51. lokacie.