-
06
-
2022

Pierwszego dnia Pucharu Polski w biathlonie letnim w Dusznikach-Zdroju rywalizowano w biegach indywidualnych. Zawody zainaugurowały drugą letnią edycję "Celuj w Igrzyska".

Juniorzy rywalizowali na dystansie 7km, a za każdy niecelny strzał otrzymywali kare 45 sekund do czasu biegu. Najlepiej na strzelnicy spisał się Wojciech Jasiński, który spudłował tylko cztery razy i to właśnie on odniósł zwycięstwo. Zawodnik MKS Karkonosze Jelenie Góra zanotował przewagę ponad minuty nad Kamilem Cedzidło z UKN Melafir Czarny Bór, który ukończył zawody z bagażem siedmiu kar. Również wśród juniorek najlepsza była przedstawicielka klubu z Jeleniej Góry. Dominika Leśniara - nasza reprezentantka na niedawne EYOF w Vuokatti - wygrała z Natalią Glejzner różnicą 44 sekund.

Pasmo zwycięstw jeleniogórskich biathlonistów kontynuował Dawid Miller - najlepszy z grona szesnastu juniorów młodszych, którzy zdecydowali się zmierzyć na dystansie 5km. Miller zanotował najlepszy czas biegu i mimo siedmiu niecelnych strzałów wygrał z klubowym kolegą Igorem Kusztalem o ponad minutę. Wśród ich rówieśniczek zwycięstwo odniosła Majka Germata z UKN Melafir Czarny Bór, która rok młodszą od siebie Oliwię Suchy z UKS Biathlon Chorzów pokonała różnicą 56 sekund.

Po południu do rywalizacji przystąpili młodzicy, którzy strzelali trzykrotnie w postawie leżąc i za każde pudło karani byli dodatkowymi 30 sekundami. Kajetan Urbaniak z UKN Melafir Czarny Bór spudłował pięciokrotnie, ale nawet po dodaniu dwóch i pół minuty kary zanotował najlepszy rezultat. Drugiego na mecie Mateusza Gałkowskiego z MUKN Pod Stróżą wyprzedził o minutę i 22 sekundy. Bardziej wyrównana była stawka młodziczek - dwie najlepsze zawodniczki dzieliły tylko 33 sekundy. Wygrała Weronika Witek z UKS Szczytnik przed Mają Fic z UKS Muflon Duszniki-Zdrój.

Młodzicy młodsi celowali do "dużych krążków", żeby liczyć się w walce o zwycięstwo nie mogli sobie pozwolić na jakikolwiek błąd na strzelnicy. Różnice w czołówce był najmniejsze spośród wszystkich kategorii. W rywalizacji na dystansie 2km najlepszy był Aurelio Latuszewski z UKS Strzał Wodzisław Śląski, który pokonał Patryka Muchę z UKN Melafir Czarny Bór o 12 sekund. Najlepsza młodziczka młodsza - Oliwia Zięcina z UKS Mieroszów - pokonała swoją najgroźniejszą rywalkę - Lidię Pińkowską z UKS Lider Katowice - różnicą 22 sekund.

Na starcie stanęło również dwóch seniorów i dwie seniorki - zbyt mało by stworzyć oficjalną klasyfikację w tych kategoriach. Najlepsze czasy uzyskali Jakub Ogorzałek z AZS AWF Wrocław oraz Justyna Tupta z AZS AWF Katowice.

W niedzielę rozegrane zostaną biegi sprinterskie. Mistrzostwa Polski w tej odmianie biathlonu zaplanowane są na 27-30 czerwca w Czarnym Borze.