-
01
-
2022

Pucharowa rywalizacja kobiet w 2022 roku rozpoczęła się od zwycięstwa Marte Olsbu Roeiseland. Norweżka wygrała sprint w Oberhofie i powiększyła przewagę nad rywalkami w klasyfikacji generalnej. Najlepszy start w sezonie zaliczyła Kamila Żuk.

Warunki pogodowe mimo niż nieco lepsze niż przed południem, okazały się jednak sporym wyzwaniem dla zawodniczek. W czołowej dziesiątce próżno szukać biathlonistki z zerem w kolumnie z liczbą niecelnych strzałów. Najlepiej strzelanie z szybkim biegiem połączyła Marte Olsbu Roeiseland, dla której to już czwarta wygrana w sezonie. Norweżka startowała z numerem trzecim i na potwierdzenie swojego wyniku musiała czekać dobre kilkadziesiąt minut. Z jednym pudłem i szóstym czasem biegu uzyskała siedem sekund przewagi nad Hanną Solą i Julią Simon. Białorusince i Francuzce zmierzono taki sam czas, co dało im ex equo drugie miejsce. Sola na swoim koncie miała dodatkowe 300m biegu, podczas gdy Simon karną rundę pokonywała tylko raz.

Już po raz piąty w tym sezonie na miejscu tuż za podium uplasowała się Dzinara Alimbekawa. Druga z Białorusinek, która spudłowała dwukrotnie, do pierwszej trójki straciła jednak sporo, bo aż 15 sekund. W pierwszej szóstce mieliśmy przedstawicielki trzech nacji - dwie Białorusinki, dwie Norweżki i dwie Francuzki. Piąta była bowiem Ingrid Tandrevold, a szósta Anais Chevalier-Bouchet.

Ze słabszej strony niż w grudniu zaprezentowała się Elvira Oeberg. Wiceliderka Pucharu Świata, która przed przerwą świąteczną notowała najlepsze czasy biegu, tym razem była pod tym względem dopiero piąta. Po dwóch niecelnych strzałach sklasyfikowano ją na szesnastym miejscu. Szwedka traci aktualnie już 64 punkty do Olsbu Roeiseland.

Pierwsze pucharowe punkty w sezonie wywalczyła Kamila Żuk, która pomimo dwóch karnych rund zdołała wywalczyć miejsce w czołowej dwudziestce. Do biegu pościgowego Polka ruszy jako dziewiętnasta ze stratą ledwie minuty i 11 sekund do dzisiejszej zwyciężczyni. Polka zanotowała 28. czas biegu i 16. czas strzelania.

Kwalifikację do biegu pościgowego wywalczyła również Monika Hojnisz-Staręga, która wydłużyła sobie piątkowy bieg o 450m. Ze stratą minuty i 48 sekund sklasyfikowana została na 47. pozycji. Anna Mąka również zaliczyła trzy niecelne strzały, przy jej aktualnej dyspozycji biegowej dało to ledwie 93. miejsce.