-
01
-
2023

Wojciech Skorusa wywalczył szóste miejsce w finale supersprintu - pierwszej konkurencji Pucharu IBU w Osrblie. To drugi najlepszy wynik w historii startów męskiej części reprezentacji Polski na tym poziomie startów.

O tym, że Skorusa jest w niezłej dyspozycji wiadomo już było po kwalifikacjach, w których Polak uzyskał dwunasty rezultat. Mimo dwóch karnych rund do zwycięzcy - Cedrica Christille w Włoch - stracił niecałe dziesięć sekund. Do finału awansował również Konrad Badacz, który po bezbłędnym strzelaniu uzyskał 26. rezultat. Na kwalifikacjach swój udział w supersprincie zakończył jedynie Tomasz Jakieła. W swoim pierwszym występie po kontuzji 26-latek zajął 52. miejsce.

W finale Skorusa przez cały czas utrzymywał lokaty w pierwszej dziesiątce. Najwyżej - na czwartym miejscu - plasował się tuż przed trzecim strzelaniem. Niestety wówczas Polak zaliczył jedyne pudło podczas całego biegu, które jak się później okazało kosztowało go utratę miejsca na podium. Skorusa odrabiał straty i na ostatnim okrążeniu miał nawet najlepszy czas biegu! Starczyło do wywalczenia szóstego miejsca. Do zwycięzcy Polak stracił tylko 16 sekund, do trzeciego zawodnika na mecie zabrakło ledwie 6 sekund.

Wygrał Eric Perrot, który pokonał koalicję norweskich zawodników. Francuz mimo trzech karnych rund wyprzedził Matsa Overby'ego o 10 sekund i Martina Uldala o 11 sekund. Czwarty był debiutujący w zawodach Pucharu IBU Isak Frey, a piąty rutynowany Aleksander Andersen.

Pierwsze w karierze punkty seniorskiego Pucharu IBU wywalczył Konrad Badacz. W finale spudłował trzykrotnie i do mety dotarł na 22. pozycji.

W sobotę po dniu przerwy rozegrane zostaną biegi sprinterskie. Z kolei na niedzielę zaplanowano biegi sztafet mieszanych.