-
02
-
2019

Drugą piątkową konkurencją Mistrzostw Świata Juniorów był sprint juniorek młodszych. Złoto w Osrblie wywalczyła Maren Bakken. Najlepszą z Polek była Daria Gembicka, która powtórzyła dzisiejsze osiągnięcie Wojciecha Janika i zajęła trzynaste miejsce.

Dla Bakken to drugi złoty medal wywalczony na tych mistrzostwach. Wcześniej wraz z koleżankami triumfowała również w sztafecie. Norweżka uzyskała piąty czas biegu, co przy perfekcyjnej dyspozycji strzeleckiej dało na mecie pierwsze miejsce. Bakken uzyskała przewagę 25 sekund nad Amy Basergą ze Szwajcarii. Brąz wywalczyła Marte Moeller, która co ciekawe pobiegła szybciej od Bakken, strzelała bezbłędnie, a mimo to straciła do niej aż pół minuty. Jak to możliwe? Moeller strzelała niemal 50 sekund wolniej od swojej koleżanki z kadry. Pod tym względem Bakken była najlepsza w całej stawce. Norweżki potwierdziły, że sztafetowe złoto nie było dziełem przypadku, trzecia członkini drużyny - Anne De Besche - zajęła piąte miejsce.

Chrapkę na drugi złoty medal miała również Ukaleq Slettemark. Dzisiaj był on jednak dla biathlonistki z Grenlandii poza zasięgiem, nawet gdyby przyjąć, że strzelałaby bezbłędnie. Z jedną karną rundą straciła bowiem do zwyciężczyni 47 sekund i zajęła szóste miejsce.

Do połowy dystansu wydawało się, że o medal powalczą dwie reprezentantki Polski. Na punkcie pomiaru czasu usytuowanym na 3,2km Karolina Janko była piąta, a Daria Gembicka szósta. Obie pierwsze strzelanie zaliczyły na czysto. Niestety tego samego nie można napisać o stójce. Gembicka spudłowałą raz i zajęła trzynaste miejsce, natomiast Janko po dwóch karnych rundach finiszowała z jak się później okazało 29. rezultatem.

Niemal identyczny czas biegu (ok. minuty straty do najszybszej Pauli Botet z Francji), co Gembicka i Janko uzyskała również Patrycja Stanek. Zawodniczka BKS WP Kościelisko nie poradziła sobie jednak na strzelnicy i z sześcioma niecelnymi strzałami sklasyfikowana została na 67. pozycji i jako jedyna z naszych zawodniczek nie zakwalifikowała się do biegu pościgowego.

W nim oprócz Darii Gembickiej i Karoliny Janko wystąpi również Anna Nędza-Kubiniec. Jedna z najmłodszych zawodniczek w stawce, której przyszło rywalizować z zawodniczkami nawet trzy lata starszymi poradziła sobie doskonale. W swoim debiucie na MŚJ strzelała bezbłędnie i zajęła 26. miejsce.