IBU z nową konstytucją oraz planem strategicznym
Nadzwyczajny Kongres IBU, który obradował w dniach 18-20 października w Monachium, zatwierdził nową konstytucje oraz strategię „Target 26”. Decyzje te były realizacją zapowiedzi prezydenta IBU Olle Dahlina złożonej w dniu wyboru na to stanowisko. Co ważne zostały one podjęte jednogłośnie.
- W ciągu ostatnich 12 miesięcy dużo mówiliśmy o zmianach. Wspominaliśmy o tym, aby zapewnić ochronę naszych sportowców i wszystkich interesariuszy. Mieliśmy świadomość, że musimy się zmienić, aby chronić naszą uczciwość i zbudować zaufanie. Chociaż po drodze dokonaliśmy wielu mniejszych zmian, nadszedł w końcu ten dzień, w którym pełne przeobrażenie stanie się rzeczywistością. Dzięki naszej nowej konstytucji, dostosowanej do najlepszych międzynarodowych praktyk, wkroczyliśmy w nową erę biathlonu, dla której nie ma już odwrotu. Przejrzystość i uczciwość muszą leżeć u podstaw wszystkiego, co robimy – powiedział prezydent IBU Olle Dahlin.
Ostatniego dnia Kongres pochylił się nad planemstrategicznym „Target 26”, który ma pomóc zrozumieć kluczowe wyzwania iperspektywy, jakie stoją przed dyscypliną oraz zmaksymalizować jej globalnypotencjał. Koncentruje się na osiągnięciu pięciu kluczowych celów w celuzapewnienia dalszego rozwoju biathlonu odpowiadającemu zmianom społecznym itechnologicznym.
- „Target 26” to plan strategiczny, który powstał dzięki opiniom wszystkichgrup interesów funkcjonujących wokół naszej dyscypliny. Jednogłośna aprobata,jaką uzyskał odzwierciedla pragnienie współpracy, które ma nas doprowadzić do jeszczebardziej ekscytującej przyszłości. W imieniu zarządu chciałbym podziękować federacjomnarodowym, sportowcom i wszystkim zainteresowanym stronom za ich nieocenionywkład w jej powstanie – powiedział Dahlin.
Tylko łączna realizacja każdego z pięciu celów – jak na biathlonowej tarczy – jest w stanie zapewnić zrównoważony, dynamiczny rozwój umożliwiający następnym pokoleniom sportowców dyscyplinę dopasowaną do wymogu czasów. Tymi pięcioma filarami strategii są: wspieranie krajowych federacji, zwiększanie roli wydarzeń sportowych, poszerzanie zasięgu dyscypliny, podwyższanie standardów zarządzania oraz innowacyjność.
Kongres podjął również szereg innych decyzji. Do najważniejszych z nich zaliczyć należy ustalenie limitu kadencyjności dla prezydenta oraz członków zarządu IBU. Od teraz będą oni mogli zajmować swoje stanowiska co najwyżej przez trzy pełne kadencje. Jednocześnie zdecydowano pozostać przy obecnym systemie głosowania podczas Kongresu. W dalszym ciągu obowiązywać będzie zasada „jedno państwo – jeden głos”.
Swoje posiedzenie miał również zarząd IBU, który postanowił przeznaczyć kwotę miliona euro jako dodatkowe wsparcie dla krajowych federacji. Nowymi „tymczasowymi członkami” IBU zostały Islandia oraz Meksyk. Zmieniono również harmonogram zawodów na sezon 2020/2021. Swoimi miejscami w kalendarzu zamienili się organizatorzy Pucharu Świata w Pekinie i w Novym Meście. Wszystko po to by próba olimpijska mogła odbyć się w podobnym czasie, co igrzyska rok później. Ustalono, że następny Kongres IBU odbędzie się w Pradze w dniach 4-6 września 2020 roku.