Spotkanie w Lubawce
Prezes Polskiego Związku Biathlonu Joanna Badacz miała przyjemność odwiedź Lubawkę, gdzie spotkała się z Burmistrzem Miasta Panem Andrzejem Wojdyłą, radnym Dawidem Jażdżewskim oraz trenerem MUKN Pod Stróżą Arturem Bodzkiem. Spotkanie było okazją do omówienia ważnych spraw dotyczących rozwoju sportu u granic naszego kraju.
Podczas spotkania, do którego doszło 21 listopada, poruszono temat koncepcji budowy bazy treningowej dla lubawskich biathlonistów. Ta obejmuje budowę strzelnicy biathlonowej, trasy nartorolkowej oraz zaplecza socjalnego. MUKN Pod Stróżą, czyli biathlonowy klub działający w Lubawce, prężnie się rozwija. Ma też swoje tradycje, a zawodnicy z tego klubu zasilają kadry narodowe Polskiego Związku Biathlonu i powoływani są na zawody międzynarodowe.
Budowa ośrodka treningowego w tym miejscu to wspaniały pomysł, obecnie zawodnicy by wykonać trening biathlonowy muszą dojeżdżać do ośrodków w Czarnym Borze i w Szklarskiej Porębie. Wiąże się to z dużymi kosztami i logistyką. Marzeniem każdego klubu jest mieć obiekt w pobliżu swojej lokalizacji. - Polski Związek Biathlonu ma obowiązek wspierać takie inicjatywy i to właśnie robi - podkreśla Joanna Badacz, prezes PZBiath.
W strategii naszego związku poprawa infrastruktury sportowej to jeden z ważniejszych punktów. - Stworzyliśmy sobie mapę małych treningowych obiektów biathlonowych - nazywamy je Sokoliki Biathlonowe - gdyż cechą dobrego biathlonisty jest Sokole Oko - dodaje Badacz.
Prezes nie ukrywa, że związek przygląda się temu, jak do infrastruktury sportowej podchodzą w innych krajach. - Przykładem są Czechy, które mają jeden obiekt biathlonowy na skalę światową, z licencją A Międzynarodowej Federacji Biathlonu i dużo małych, treningowych. Obiekty te są między innymi w Harachovie. Jabloncu, Letohradzie, Jilemnicach, Hornych Miseczkach - wskazuje Joanna Badacz.
W Polsce mamy 3 obiekty z potencjałem do organizacji imprez międzynarodowych. To COS Duszniki-Zdrój, COS Szczyrk (Kubalonka), Szklarska Poręba-Jakuszyce. 2 obiekty, które służą głównie do współzawodnictwa krajowego - Kościelisko i Czarny Bór - oraz jeden mniejszy, typowo treningowy - Wodzisław Śląski.
- Na etapie realizacji inwestycji jest kolejny ośrodek treningowy przy Szkole Mistrzostwa Sportowego w Szklarskiej Porębie. A nasze kolejne spotkania i rozmowy z samorządowcami dają nadzieję, że będą pojawiać się kolejne - podkreśla prezes PZBiath. - Mamy nadzieję, że dzisiejsze spotkanie w Lubawce znajdzie wspaniały finał w kolejnych latach - zakończyła Joanna Badacz.