Trwa akcja "Biathlon for All". Polska jako przykład
Trwa kolejna edycja programu Międzynarodowej Unii Biathlonu „Biathlon for All”, w którym bierze udział także Polski Związek Biathlonu. Dzięki swojemu flagowemu projektowi „Biathlon dla każdego” Polska stała się wzorem do naśladowania.
Międzynarodowa Unia Biathlonu uruchomiła w ubiegłym roku pilotaż programu „Biathlon for All”. Jego celem jest popularyzacja biathlonu oraz zachęcanie dzieci i młodzieży do uprawiania tej dyscypliny. Program oferuje wsparcie krajowym federacjom, dostarczając sprzęt, taki jak karabiny laserowe, tarcze, podpórki, maty, materiały promocyjne oraz fundusze. W tegorocznej edycji uczestniczą m.in. Węgry, Szwajcaria, Finlandia, Kanada, Słowenia, Belgia, Litwa, Łotwa, Rumunia, Wielka Brytania, Australia, Stany Zjednoczone, Austria i Kazachstan.
Polska chętnie przystąpiła do programu, realizując podobną inicjatywę już od 10 lat. – W zeszłym roku otrzymaliśmy od IBU 10 karabinków. Musieliśmy spełnić szereg wymagań, m.in. organizować wydarzenia promujące biathlon i zawody. Nasz program „Biathlon dla każdego” idealnie wpisuje się w te założenia – mówi Agnieszka Sebboua, kierownik biura PZBiath i koordynatorka projektu „Biathlon for All”.
Polska jako wzór do naśladowania
Po zakończeniu pierwszej edycji „Biathlon for All” IBU zorganizowała w Östersund forum na temat rekrutacji dzieci i młodzieży do biathlonu, z udziałem koordynatorów krajowych programów. Polskę reprezentowała Agnieszka Sebboua, która – z uwagi na wyjątkowe osiągnięcia Polskiego Związku Biathlonu – została poproszona o prezentację projektu „Biathlon dla każdego” oraz jego założeń.
– Usłyszeliśmy, że jako kraj wyprzedzamy inicjatywę Międzynarodowej Unii Biathlonu. Współpracujemy ze szkołami i ośrodkami, które same organizują nabory i zajęcia promujące biathlon. Następnie przeprowadzają szkolenie młodych zawodników, korzystając z laserów dostarczonych przez IBU. Nasze działania zostały wskazane jako przykład dobrze realizowanego projektu – relacjonuje Agnieszka Sebboua. – Uczestnicy forum byli pod wrażeniem, że tak niewielkim zespołem jesteśmy w stanie organizować regularne zawody. Dla Norwegów zaskoczeniem było, że osoby pracujące na co dzień w serwisie biorą aktywny udział w organizacji cyklicznych zawodów w ramach „Biathlon dla każdego”.
Prezentacja wzbudziła tak duże zainteresowanie, że ambasadorka projektu „Biathlon for All” z Węgier, Emoke Szocs, postanowiła odwiedzić Polskę i wziąć udział w jednej z imprez „Biathlon dla każdego”, obserwując jej organizację oraz startując w kategorii open.
Rozwój programu „Biathlon dla każdego”
Agnieszka Sebboua, związana z projektem „Biathlon dla każdego” od samego początku, podkreśla jego dynamiczny rozwój. – Od niewielkiej, lokalnej imprezy doszliśmy do organizacji profesjonalnych zawodów. Bartłomiej Golec i jego firma BGTimeSport zapewniają nam profesjonalny pomiar czasu, dzięki czemu każdy uczestnik może poczuć się jak zawodowiec. Dbamy też o pełne przygotowanie, od rozgrzewki z ambasadorami, przez przejście trasy, aż po próbne strzelanie – opisuje.
Właśnie zakończyła się dziesiąta, jubileuszowa edycja „Biathlon dla każdego”, organizowana w różnych częściach Polski. – Nasza sprawna organizacja pozwala nam przeprowadzać zawody w różnych lokalizacjach – na boisku, w parku, a nawet na sopockim molo – mówi Agnieszka Sebboua.
– Chyba wszystko zostało już powiedziane. Mamy w Polsce projekt, który jest wzorem na arenie międzynarodowej, i powinniśmy o tym głośno mówić” – dodaje Patryk Niszczuk, koordynator projektu „Biathlon dla Każdego” w Polsce, odpowiedzialny m.in. za pozyskiwanie środków z MSiT na organizację zawodów oraz sprawy związane z samą organizacją zawodów.
Program w Polsce realizowany jest głównie dzięki wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki. Kolejna edycja już w przyszłym roku.