-
01
-
2020

W sobotę zainaugurowały zmagania biathlonistów podczas Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich. W biegu indywidualnym najlepiej wypadł Jan Guńka, który zajął dziesiąte miejsce. Lokatę niżej uplasował się Marcin Zawół.

Areną zmagań był stadion w Premanon - Station Des Rousses. Chłopacy startowali na dystansie 12,5km, każde pudło oznaczało 45 sekund kary. Młodzieżowym mistrzem olimpijskim został Oleg Domichek z Rosji, który o trzynaście sekund pokonał Lukasa Haslingera z Austrii. Obaj spudłowali dwukrotnie. Brązowy medal wywalczył Mathieu Garcia. Francuz oddał trzy niecelne strzały i stracił do zwycięzcy niecałą minutę.

Świetnie na trasie zaprezentował się Jan Guńka, który uzyskał drugi czas biegu. Gorzej poszło mu na strzelnicy, gdzie spudłował sześciokrotnie. Dwa niecelne strzały mniej i zawodnik BKS WP Kościelisko miałby brązowy medal. Skończyło się na dziesiątej lokacie.

Czas gorszy o sekundę od Guńki uzyskał Marcin Zawół. Biathlonista MKS Karkonosze Jelenia Góra chybił czterokrotnie. Trzeci z Biało-Czerwonych - Konrad Badacz - z siedmioma karami zajął 24. miejsce.

W rozgrywanym nieco wcześniej biegu dziewcząt najlepiej z Polek wypadła Klaudia Topór, która wywalczyła 26. pozycję. Szansę na bardzo dobry wynik pogrzebała na ostatnim strzelaniu, podczas którego spudłowała trzykrotnie. Wcześniej z piętnastu strzałów nie trafiła do celu tylko w dwóch. Dokładnie tak samo strzelała Justyna Panterałka, która nieco słabiej pobiegła i zajęła 34. lokatę.

Na 42. miejscu zawody ukończyła Anna Nędza-Kubiniec. Żadnej z czterech prób strzeleckich nie zakończyła bez pudeł i łącznie z ośmioma karami zanotowała stratę nieco ponad sześciu minut. Dystans 10km spośród reprezentantek Polski pokonała jednak najszybciej i zapewne w tym upatrują szansę trenerzy, którzy wyznaczyli ją do startu w niedzielnym supermikście. Jej partnerem będzie Marcin Zawół.

Mistrzynią olimpijską została Alena Mochowa. Rosjanka wręcz znokautowała rywalki, bo nad drugą Jeanne Richard z Kanady uzyskała ponad minutę przewagi. Na najniższym stopniu podium stanęła Białorusinka Julia Kowalewska, która w odróżnieniu od pozostałych dwóch medalistek zaliczyła trzy, a nie dwa pudła.