Guńka z punktami seniorskiego Pucharu IBU!

-
01
-
2021

Jan Guńka mimo dwóch karnych rund zajął 36. miejsce w sprincie w Arber. To pierwsze w karierze punkty seniorskiego Pucharu IBU naszego osiemnastolatka! Zawody wygrał Filip Andersen z Norwegii.

Dla młodych podopiecznych trenera Rafała Lepela starty w Arber były pierwszą w życiu okazją do sprawdzenia swojej dyspozycji na tle dużo starszych rywali z zagranicy. Test wypadł lepiej niż pozytywnie, a jego namacalnym owocem jest 36. miejsce Jana Guńki. Osiemnastolatek z BKS WP Kościelisko wywalczył je pomimo, że wcale nie był bezbłędny na strzelnicy. Po każdym z dwóch strzelań Polak pokonywał po jednej karnej rundzie. Do mety dotarł ze stratą niemal trzech minut do zwycięzcy i był zdecydowanie najmłodszy z grona zawodników, którzy uplasowali się w czołowej czterdziestce. Guńka zanotował 42. czas biegu, najlepiej pod tym względem spisał się na ostatnim okrążeniu, na którym zmierzono mu 22. czas.

Dwie karne rundy zanotowali również Przemysław Pancerz i Marcin Zawół, którym dało to odpowiednio 57. i 61. miejsce. Marcin Szwajnos strzelał z 50% skutecznością i sklasyfikowany został na 67. pozycji. Osiem lokat niżej uplasował się najmłodszy z naszych zawodników, pełnoletni niespełna od tygodnia Konrad Badacz, który zaliczył 300m dodatkowego biegu. Na starcie stanęło aż 153 zawodników.

Najlepszy już po raz drugi w przeciągu tygodnia okazał się Filip Andersen, który wyrasta do miana odkrycia tegorocznego sezonu. 21-letni Norweg nie tylko strzelał bezbłędnie, ale też pobiegł najszybciej. Ze swoim rodakiem - również bezbłędnym - Sivertem Bakkenem wygrał z przewagą aż 53 sekund. Trzecie miejsce wywalczył Philip Nawrath z Niemiec, który spudłował dwukrotnie i uzyskał czas gorszy od Andersena o 56 sekund.

Liderem klasyfikacji generalnej Pucharu IBU po czterech startach pozostaje Filip Andersen, który wyprzedza Philipa Nawratha o 20 punktów. Na trzecie miejsce awansował Sivert Bakken. Jan Guńka klasyfikowany jest na 33. pozycji.