-
07
-
2021

W Czarnym Borze rozpoczęła się tegoroczna edycja Mistrzostw Polski w biathlonie letnim. Pierwszego dnia zawodów rozgrywano biegi indywidualne. Tytuły mistrzowskie w kategorii seniorów wywalczyli Monika Hojnisz-Staręga oraz Grzegorz Guzik.

Guzik rywalizację na dystansie 7km rozpoczął od dwóch bezbłędnych strzelań. Druga cześć rywalizacji nie była już tak udana, ale jedno pudło na leżaku i trzy w stójce nie przeszkodziły mu w odniesieniu wygranej. Dla 30-latka z BLKS Żywiec to powrót na podium mistrzostw kraju w tej odmianie biathlonu po roku przerwy. Srebrny medal wywalczył Marcin Zawół, który triumfował jednocześnie w kategorii juniorów. Trzecie miejsce wywalczył Andrzej Nędza-Kubiniec, który podobnie jak Zawół zaliczył pięć niecelnych strzałów. Tuż za podium uplasował się ubiegłoroczny zwycięzca Wojciech Filip z AZS AWF Wrocław. Pierwszy start od pół roku zaliczył powracający do rywalizacji Łukasz Szczurek, który spudłował siedmiokrotnie i zajął dziewiątą lokatę.

Siedemnasty tytuł mistrzowski wśród seniorek wywalczyła Monika Hojnisz-Staręga. Dorobek ten byłby pewnie jeszcze dużo większy, gdyby liderka kadry nie opuściła trzech ostatnich edycji tej imprezy. W piątek w Czarnym Borze znów pokazała swój potencjał do biegania przełajów - jej czas biegu był o ponad pół minuty lepszy od drugiej najszybszej Kamili Żuk (osiem kar, 10. miejsce). Z trzema karami po 45 sekund Hojnisz-Staręga wygrała z przewagą minuty i 23 sekund nad Anną Mąką. Po brąz sięgnęła zawsze mocna w crossie Magda Piczura. Obrończyni mistrzowskiego tytułu sprzed roku - Kinga Zbylut - tym razem finiszowała z czwartym czasem. Siódme miejsce w klasyfikacji open zajęła Marzena Zoriy z MKS Duszniki-Zdrój, która o zaledwie jedną dziesiątą sekundy wyprzedziła Patrycję Stanek w wyścigu o miano najlepszej juniorki.

Przekonujące zwycięstwo wśród juniorów młodszych odniósł Fabian Suchodolski z UKS Biathlon Chorzów, który był najlepszy w stawce zarówno pod względem biegu, jak i strzelania (4 kary). Z Sylwestrem Jasicą z BLKS Żywiec wygrał z przewagą minuty i 46 sekund. Równie łatwo zwycięstwo przyszło juniorce młodszej Oliwii Arendarczyk z UKN Melafir Czarny Bór, która Natalię Glejzner wyprzedziła o minutę i 20 sekund.

Po południu do rywalizacji przystąpiły najmłodsze kategorie, którym startować przyszło w strugach deszczu. Najlepiej w tych mokrych warunkach odnaleźli się młodzik Grzegorz Galica (BKS WP Kościelisko), Oliwia Suchy (UKS Biathlon Chorzów), młodzik młodszy Filip Babiński (UKS Biathlon Chorzów) i młodziczka młodsza Amelia Jakieła (IKN Górnik Iwonicz-Zdrój.

W sobotę rozegrane zostaną biegi sprinterskie. Seniorzy, juniorzy oraz juniorzy młodsi wystartują po 10:00, młodzicy i młodzicy młodsi na trase wyruszą po godzinie 14:00. Transmisję z zawodów będzie można śledzić na profilu PZBiath na Facebooku oraz na YouTube. Zakończenie mistrzostw planowane jest na niedzielę, wówczas odbędą się biegi masowe oraz sztafetowe.