-
12
-
2021

W piątek swoje pierwsze starty zaliczyła kadra młodzieżowa. W biegach indywidualnych rozgrywanych w ramach Pucharu IBU Juniorów w Martell najlepiej spośród reprezentantów Polski spisali się Konrad Badacz i Klaudia Topór.

Jako pierwsi rywalizowali juniorzy. Bieg na dystansie 15km z minuta kary za każde pudło wygrał Darius Lodl z Niemiec, który o 12 sekund wyprzedził Stepana Kinasza. Ukrainiec jako jedyny w stawce ponad setki zawodników strzelał bezbłędnie, podczas gdy Lodl zaliczył jeden niecelny strzał. Skład podium uzupełnił Elia Zeni z Włoch, który do zwycięzcy stracił 36 sekund.

Dopiero na piątym miejscu zawody ukończył Denis Irodow - trzykrotny mistrz świata juniorów młodszych z Obertilliach. Rosjanin nie wygrał wówczas tylko w sztafecie, w której zwycięstwo odnieśli reprezentanci Polski. Z trójki naszych złotych medalistów najlepiej zaprezentował się dzisiaj Konrad Badacz. Z trzema minutami kary i siódmym czasem biegu uplasował się na dziesiątym miejscu. Do Lodla stracił minutę i 21 sekund. Równie dobrze na trasie spisali się Marcin Zawół (5. czas biegu) i Jan Guńka (8. czas biegu). Obaj zawiedli jednak na strzelnicy pudłując aż pięciokrotnie. Guńka zajął 25., a Zawół 26. miejsce.

Udany debiut na arenie międzynarodowej zaliczył Fabian Suchodolski. Zawodnik UKS Biathlon Chorzów spudłował tylko dwukrotnie i zawody ukończył na 21. lokacie. Pozostali dwaj debiutanci z Chorzowa - Bartosz Penkała i Kacper Brzóska - sklasyfikowani zostali na 46. i 51. pozycji.

W biegu kobiet na dystansie 12,5km spośród Polek najlepiej poradziła sobie Klaudia Topór, która straty na trasie niwelowała dobrą skutecznością na strzelnicy. Spudłowała tylko dwa razy i na mecie zmierzono jej osiemnasty czas dnia. Jej koleżanki z reprezentacji pobiegły szybciej, ale za to niestety miały problem z celnością. Przykładem dzisiejsza postawa Patrycji Stanek, która zanotowała szósty czas biegu, ale spudłowała aż ośmiokrotnie i zajęła tylko 34. miejsce. Pozycję niżej uplasowała się Daria Gembicka, która podobnie jak Anna Nędza-Kubiniec (38. miejsce) czy Barbara Skrobiszewska (55. miejsce) oddała siedem niecelnych strzałów.

Wygrała Sara Scattolo z Włoch, która jako jedyna udanie stawiła opór niemieckim juniorkom. Druga była Luise Muller, trzecia Selina Kastl, a czwarta Mareike Braun. Włoszka uzyskała ponad minutę przewagi nad najlepszą z Niemek. Wszystkie trzy czołowe zawodniczki zarobiły na strzelnicy dwie karne minuty.

W niedzielę rozegrane zostaną biegi sztafetowe. Druga część Pucharu IBU Juniorów w Martell planowana jest od środy 15 grudnia. W programie przyszłotygodniowych zmagań są sprinty, sztafety mieszane i supersprinty.