-
12
-
2021

Anastazja Szewczenko z Rosji wygrała sprint w Sjusjoen. Kolejne punkty do klasyfikacji generalnej Pucharu IBU wywalczyła Magda Piczura, która zajęła 36. miejsce. Wszystkie cztery Polki zmieściły się w górnej połowie tabeli z wynikami.

By w czwartkowe popołudnie sięgnąc po wygraną w biegu na 7,5km nie wystarczyło szybko pobiec i celnie strzelić, trzeba było jeszcze zachować jak najwięcej sił na finisz. Różnice w czołówce były bowiem bardzo niewielkie. Sekunda i dwie dziesiąte - z taką przewagą wygrała Anastazja Szewczenko z Norweżką Karoline Erdal. Trzecia na mecie Francuzka Paula Botet straciła tylko cztery sekundy. Wszystkie trzy zachowały czyste konto na strzelnicy, podobnie jak kolejne dwie zawodniczki - Sara Andersson ze Szwecji i Lou Jeanmonnot z Francji - które już z nieco większymi stratami uplasowały się tuż za podium.

Warto odnotować, że dla Szewczenko to pierwsza seniorska wygrana w karierze. Do tej pory 22-latka świetnie radziła sobie w stawce juniorskiej - dwa lata temu na MŚJ wygrała sprint i bieg pościgowy, dwa złote medale przywiozła również z tegorocznych MŚ w biathlonie na nartorolkach. Rosjanka dzięki świetnej postawie na początku sezonu awansowała na pozycję liderki Pucharu IBU. O 18 punktów wyprzedza Karoline Erdal, na trzecie miejsce spadła Franziska Hildebrand, która dziś zanotowała jedynie siódmy rezultat.

Drugi punktowany występ z rzędu zaliczyła Magda Piczura, która w środę awansowała do finału supersprintu, a dziś w biegu na tym samym dystansie, lecz tylko dwoma strzelaniami zanotowała 36. czas dnia. Polka spudłowała dwukrotnie w postawie leżąc, ale świetna postawa w drugiej części rywalizacji pozwoliła jej wejść do czołowej czterdziestki. Blisko pierwszych punktów w sezonie była Natalia Tomaszewska. Z jedną karną runda na koncie finiszowała z 41. wynikiem.

Na trasie najlepiej z Polek poradziła sobie Joanna Jakieła, która do najszybszej Stiny Nilsson straciła tylko 56 sekund. Obie te zawodniczki spudłowały jednak czterokrotnie - Szwedka zajęła 26, a Polka 50. miejsce. Bezbłędnym strzelaniem popisała się Kamila Cichoń, którą sklasyfikowano tuż za Jakiełą, na 51. pozycji.