-
12
-
2021

Norwegowie zajęli dwa pierwsze miejsca w biegu sprinterskim w Obertilliach zaliczanym do klasyfikacji Pucharu IBU. Wygrał Havard Bogetveit, drugi był Erlend Bjoentegaard. Blisko pucharowych punktów był Andrzej Nędza-Kubiniec.

Dla Bogetveita to trzecia wygrana na tym poziomie zawodów w karierze. Doświadczony, bo już niemal 30-letni Norweg na stałe utknął w zawodach Pucharu IBU. Ostatni raz powołanie do startu w Pucharze Świata otrzymał ponad pięć lat temu. Czy zwycięstwo w Obertilliach pozwoli mu wrócić do pierwszej reprezentacji? Konkurencja w drużynie norweskiej jest ogromna, co widać choćby po wynikach sobotniego sprintu. Cała szóstka Norwegów uzyskała czasy biegu na poziomie pierwszej dziesiątki.

Bogetveit miał trzeci rezultat biegu, ale spudłował tylko raz, podczas gdy jego najgroźniejsi rywale mieli większe problemy ze skutecznością strzelecką. Wygrał z przewagą siedemnastu sekund nad Erlendem Bjoentegaardem i Maksimem Cwietkowem. Drugiego z Norwegów i Rosjanina dzieliła tylko jedna dziesiąta sekundy. Nieco ponad sekundę do podium stracił Emilien Claude z Francji. Blisko czołowej trójki był również piąty na mecie Harald Lemmer z Austrii, który zanotował czas gorszy od zwycięzcy o dwadzieścia sekund.

Na siódmym miejscu zawody ukończył mistrz świata z 2019 roku Dominik Windisch. Z kolei aktualny wicemistrz świata Johannes Dale po trzech pudłach w stójce był dopiero jedenasty i zamiast bliżej, jest dalej powrotu do pierwszej reprezentacji.

Andrzej Nędza-Kubiniec spudłował dwukrotnie w postawie leżąc i zajął 42. miejsce. Polak poprawił nieco swoją sytuację w kwalifikacjach olimpijskich, swojej szansy będzie musiał jednak szukać w kolejnych startach.

Tomasz Jakieła biegał trzy karne rundy i ukończył zawody na 66. miejscu. Łukasz Szczurek z takim samym bagażem kar uzyskał 90. czas dnia, z kolei Wojciech Janik oddał aż cztery niecelne strzały i sklasyfikowany został na 95. pozycji.

W niedzielę na zakończenie zawodów w Obertilliach rozegrane zostaną biegi sztafet mieszanych. W wyścigu rozgrywanym w formacie olimpijskim wystąpią Kinga Zbylut, Joanna Jakieła, Tomasz Jakieła oraz Andrzej Nędza-Kubiniec. W supermikście pobiegną Natalia Tomaszewska i Wojciech Janik.