-
02
-
2023

Drugi z biegów sprinterskich podczas Pucharu IBU zakończył się zwycięstwem Vebjoerna Soeruma, który wyprzedził bezpośrednio Endre Stroemsheima. Dwa dni wcześniej kolejność była odwrotna. Polacy tym razem bez zdobyczy punktowych.

Na tym etapie sezonu na zapleczu elity wyraźnie zarysowuje się przewaga dwóch zawodników nad resztą stawki. Mistrzowie Europy z Lenzerheide - Vebjoern Soerum i Endre Stroemsheim - łupy w Obertilliach rozdzielili po równo między sobą. W czwartkowym sprincie najlepszy był Stroemsheim, a Soerum był drugi. W sobotę obaj zamienili się miejscami. Wygrana Soeruma robi wrażenie gdy spojrzymy na bilans strzelecki Norwegów. Były mistrz świata juniorów spudłował raz, podczas gdy lider klasyfikacji generalnej strzelał bezbłędnie. Różnica na mecie wyniosła 9 sekund - dokładnie tyle samo, co dwa dni wcześniej!

Najlepszym z reszty świata okazał się tym razem Anton Ivarsson. Szwed, który zaimponował formą już podczas biegu sztafetowego w Lenzerheide biegał jedną karną rundę i przegrał z Soerumem o 23 sekundy. Czwarte miejsce zajął relegowany z Pucharu Świata Filip Andersen. Mocny występ drużynowy zaliczyli Niemcy - w czołowej dziesiątce było ich aż czterech. Marco Gross był piąty, Lukas Fratzscher szósty, Philipp Horn siódmy, a Simon Kaiser dziewiąty.

Pierwszy bieg w sezonie zaliczył Lukas Hofer, dla którego miało to "być albo nie być" w kontekście powołania na MŚ w Oberhofie. Włoch, który połowę stracił z powodu kontuzji, miał co prawda czternasty czas biegu, ale na strzelnicy spudłował aż pięciokrotnie i zajął 53. miejsce.

Polacy nie powiększyli swojego dorobku punktowego. Biegowo najlepiej spisał się Wojciech Skorusa, który z dwoma karnymi rundami na koncie zajął 45. miejsce. Dodatkowe 150 metrów po stójce pokonywał również Tomasz Jakieła, którego sklasyfikowano dwie lokaty niżej od Skorusy. Pozostała dwójka naszych reprezentantów zajęła dalsze lokaty - Przemysław Pancerz po dwóch pudłach ukończył zawody na 82. pozycji, a Wojciech Janik z zaledwie 50% skutecznością strzelecką uplasował się na 95. lokacie.