-
02
-
2021

Biegami sprinterskimi rozpoczęły się zawody Pucharu IBU w Osrblie. Zwycięstwa odnieśli Vanessa Voigt z Niemiec oraz Havard Bogetveit z Norwegii. Najlepszym rezultatem polskiej reprezentacji było 34. miejsce Natalii Tomaszewskiej.

Sześć dziesiątych sekundy zadecydowało o wygranej w sprincie kobiet. Vanessa Voigt oraz Jekaterina Noskowa strzelały bezbłędnie i notowały porównywalne czasy biegu. Minimalnie lepsza okazała się Niemka, dla której to pierwsza wygrana w karierze. Voigt na podium mogła się poczuć raźnie, bo trzecie miejsce wywalczyła jej rodaczka Anna Weidel. Druga z Niemek również była bezbłędna, ale do zwyciężczyni straciła pięć sekund. Na czele klasyfikacji generalnej Pucharu IBU w dalszym ciągu pozostaje Anastazja Szewczenko, która zajęła dzisiaj dopiero 26. miejsce.

Punkty do klasyfikacji generalnej wywalczyły trzy reprezentantki Polski. Na strzelnicy najlepiej zaprezentowała się Natalia Tomaszewska. Po bezbłędnym strzelaniu zanotowała 34. czas dnia, co jest jak do tej pory jej najlepszym wynikiem w zawodach seniorskich. Lepiej na trasie, ale gorzej na strzelnicy wypadły Magdalena Gwizdoń  i Karolina Pitoń. Obie z dwiema karnymi rundami na koncie zajęły kolejno 38. i 40. miejsce. Do biegu pościgowego nie zakwalifikowała się jedynie Kamila Cichoń, która w pierwszym starcie po chorobie zaprezentowała 50% skuteczność strzelecką i sklasyfikowana została na 87. pozycji.

Przed południem w Osrblie rywalizowali mężczyźni. Pierwsze zwycięstwo od siedmiu lat odniósł Havard Bogetveit. 29-letni Norweg strzelał bezbłędnie i w niedzielnym biegu pościgowym będzie miał niemal półminutową zaliczkę nad Justusem Strelowem z Niemiec. Trzecie miejsce zajął najszybszy na trasie Erlend Bjoentegaard. Jakby tego było mało kolejne lokaty poza podium też padły łupem Norwegów - czwarty był Alexander Andersen, a piąty Endre Stroemsheim. Klasyfikacji generalnej przewodzi dziewiąty dzisiaj Filip Andersen.

Z czwórki Polaków najlepiej spisał się Łukasz Sidorowicz, który z jednym niecelnym strzałem w dziesięciu próbach zajął 55. miejsce. Pozostali nasi reprezentanci nie wywalczyli kwalifikacji do biegu pościgowego. Michał Neumann z jedną karą uplasował się na 63. pozycji, Przemysław Pancerz pomimo bezbłędnego strzelania uzyskał dopiero 68. czas, natomiast Wojciech Skorusa po dwóch karnych rundach sklasyfikowany został na 84. lokacie.