-
12
-
2021

Kamila Cichoń po bezbłędnym strzelaniu zajęła dwunaste miejsce w biegu indywidualnym podczas zawodów Pucharu IBU w Obertilliach. Dla 24-latki z IKN Górnik Iwonicz-Zdrój jest to zdecydowanie największe osiągnięcie w karierze. W zawodach triumfowała Elisabeth Hoegberg ze Szwecji.

Cichoń ze względu na przeziębienie nie wystartowała w pierwszych zawodach Pucharu IBU w Idre. Z kolei w Sjusjoen notowała rezultaty na poziomie szóstej dziesiątki. Przebudzenie nastąpiło w Obertilliach, w czym niewątpliwie pomogło bezbłędne strzelanie. Cichoń była jedną z ledwie czterech zawodniczek, które zanotowały stuprocentową skuteczność na strzelnicy. Gorzej zawodniczka z Lubatowej poradziła sobie w biegu, w którym uzyskała 57. czas ze strata ponad trzech minut do najszybszej w biegu Franziski Hildebrand. Łącznie złożyło się to jednak na dwunastą pozycję, co jest najlepszym wynikiem Cichoń w historii jej startów na tym poziomie zawodów. Do tej pory jej rekordem była 23. lokata ze skróconego biegu indywidualnego z Arber w sezonie 18/19.

W czołowej czterdziestce uplasowały się jeszcze Natalia Tomaszewska i Kinga Zbylut. Pierwsza spudłowała trzykrotnie i zajęła 32. miejsce, druga z bagażem aż pięciu minut kary sklasyfikowana została trzy lokaty niżej. Zbylut nie wykorzystała szansy na wysokie miejsce, jakie dawała jej dobra dyspozycja na trasie i siódmy czas biegu. Powracająca do rywalizacji na arenie międzynarodowej po prawie pięciu latach przerwy Dominika Bielecka z trzema pudłami na koncie uplasowała się na 57. pozycji.

Zawody wygrała niezawodna Elisabeth Hoegberg. 35-letnia Szwedka odniosła dziewiątą wygraną w zawodach Pucharu IBU w karierze i do najlepszej pod tym względem Sabriny Buchholz z Niemiec traci już tylko jeden triumf. Hoegberg strzelała bezbłędnie i o niecałe sześć sekund pokonała Franziskę Hildebrand. Niemka przegrała na strzelnicy, gdzie spudłowała raz podczas drugiej wizyty na strzelnicy. Najmłodszą z zawodniczek pierwszej trójki była 23-letnia Marthe Johansen z Norwegii, która pierwsze podium w karierze zawdzięcza bezbłędnemu strzelaniu. Na czwartym miejscu uplasowała się kolejna doświadczona biathlonistka - Walia Semerenko. Ukrainka do czasu biegu doliczoną miała jedną minutę kary za pudło na strzelnicy i do podium straciła dziewięć sekund.

Klasyfikacji generalnej w dalszym ciągu przewodzi Anastazja Szewczenko z Rosji, która dzisiaj zajęła dziewiątą lokatę. Najwyżej klasyfikowana Polka, Kamila Cichoń, zajmuje 56. miejsce.